Teri Čikoš - Cesta

vytvorené: 03. 03. 2022 11:11 upravené: 04. 03. 2022 13:48

Teri Čikoš pochádza z bratislavskej hudobníckej rodiny, kde sa hudbe venujú už celé jej generácie. Úspešne pokračuje v tejto tradícii. Hrá na klavíri, na gitare, na konzervatóriu je študentkou hudobno-dramatického odboru. Zároveň na základnej umeleckej škole vyučuje spev. Jej singel s názvom Pozri sa zaradil do desiatky najhranejších skladieb v slovenských rádiách. Koncertuje s vlastnou hudobnou skupinou, moderuje a buduje si vlastnú dobre definovanú pozíciu v oblasti pop-kultúry na Slovensku. Autorkou hudby a textu piesne s názvom Cesta je Teri Čikoš (Terézia Čikošová).
Pieseň bola zaznamenaná v rámci živého koncertu na podujatí Roma Spirit, ktorý sa uskutočnil 16.7.2021 v Kežmarku.

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná pop kvarteto pôvodná autorská slovenčina Teri Čikoš všeobecná verejnosť internýKristián Bandy s kapelou - Nasvalo som mri phuri daj (Mamička stará, chorý som)

vytvorené: 24. 02. 2022 12:32 upravené: 04. 03. 2022 08:33

Koncert rómskych ľudových kapiel, ktorú zorganizovali členovia Ľudovej hudby Ďusi Band z Prešova, bola príležitosťou aj pre Kristiána Bandyho a jeho kapelu prezentovať svoje umenie. Video zaznamenáva jeho interpretáciu niekoľkých pomalých piesní – halgató.
Husle : Kristián Bandy
Cimbal : Július Bandy ml.
Kontrabas : Adrián Szajko
Akordeón : Lacika Krištov

Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Kristián Bandy s kapelou všeobecná verejnosť internýĽudovít Petík

vytvorené: 23. 02. 2022 11:43 upravené: 03. 03. 2022 20:00

Ľudovít Petík pochádza zo známej muzikantskej rodiny, kde bolo zvykom hrať a popri tom mať v rukách remeslo. Sám Ľudovít sa venoval hudbe a prakticky celý život, okrem toho pracoval 45 rokov ako vodič, z toho ostatných 30 rokov riadil autobusy Mestskej hromadnej dopravy v Prešove. Vo svojom rozprávaní sa vracia do svojich detských liet, spomína na rozprávania svojho starého otca a otca, ktorí prežili obdobie prvej a druhej svetovej vojny.
Rozprávanie je členené do šiestich častí: PRVÁ SVETOVÁ VOJNA; STARÍ RODIČIA – ŽIVOT V RAŽŇANOCH; STARÍ RODIČIA – PÔVOD STAREJ MAMY; DRUHÁ SVETOVÁ VOJNA;  OTEC AKO PARTIZÁN; PRIMÁŠ V KONCENTRAČNOM TÁBORE.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Ľudovít Petík všeobecná verejnosť internýMaristella - O rodine a Elene Lackovej

vytvorené: 23. 02. 2022 11:07 upravené: 02. 03. 2022 10:24

Sestra Maristella, občianskym menom Mária Kačová je rehoľnou sestrou rádu katolíckeho ženského rádu Congregatio Jesu, známeho pod ľudovým názvom „anglické panny“. Pôsobí v Prešove, kde roky pomáha týraným ženám, matkám s deťmi aj bezdomovcom. Organizuje zbierky potravín, ošatenia. Desaťročia je organistkou v konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove. V roku 2009 jej bola udelená Cena mesta Prešov. Jej otec hral v orchestri Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS) v Prešove. Je neterou prvej rómskej spisovateľky na Slovensku Eleny Lackovej.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Maristella všeobecná verejnosť internýJozef Kotlár s kapelou - zmes piesní

vytvorené: 23. 02. 2022 09:13 upravené: 28. 04. 2022 12:51

Koncert rómskych ľudových kapiel, ktorú zorganizovali členovia Ľudovej hudby Ďusi Band z Prešova, bola príležitosťou aj pre Jozefa Kotlára a jeho kapelu prezentovať svoje umenie. Video zaznamenáva jeho interpretáciu niekoľkých tanečných piesní.
Husle: Jozef Kozma ml.
Cimbal: Jozef Kozma st.
Viola: Jozef Kotlár
Kontrabas: Ján Kozma

Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Jozef Kotlár s kapelou všeobecná verejnosť internýJozef Kozma s kapelou – zmes čardášov

vytvorené: 22. 02. 2022 13:27 upravené: 02. 03. 2022 01:39

Koncert rómskych ľudových kapiel, ktorú zorganizovali členovia Ľudovej hudby Ďusi Band z Prešova, bola príležitosťou aj pre Jozefa Kozmu a jeho kapelu prezentovať svoje umenie. Video zaznamenáva jeho interpretáciu niekoľkých tanečných piesní.
Husle: Jozef Kozma ml.
Cimbal: Jozef Kozma st.
Viola: Jozef Kotlár
Kontrabas: Janko Kozma  
Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Jozef Kozma s kapelou všeobecná verejnosť internýMiroslava Kiňová - Paličkovanie

vytvorené: 22. 02. 2022 10:41 upravené: 28. 02. 2022 09:12

Miroslava Kiňová z Prešova našla záľubu v paličkovanej čipke. Čipkárstvu sa učila u známej tvorkyne paličkovanej soľnobanskej čipky Barbory Šimkovej, ktorá založila Soľnobanský čipkársky cech. V ňom sa učila prvé techniky paličkovania aj Miroslava Kiňová. Sama najradšej tvorí farebnú čipku a siaha po motívoch, ktoré sa spájajú najčastejšie s Vianocami. Čipky v tvare Betlehemu, hviezd a rybičiek sú ozdobami na vianočný stôl i milým darčekom pod stromček.

kategória: remeslá

tagy: živé tradičné umelecké textil paličkovaná čipka slovenčina Miroslava Kiňová všeobecná verejnosť internýMilo Suchomel Orchestra - Gypsy Jazz Festival 2015

vytvorené: 22. 02. 2022 10:03 upravené: 24. 02. 2022 09:36

V poradí už 4. ročník Gypsy Jazz Festivalu, ktorého hlavným organizátorom je známy hudobník - saxofonista, skladateľ, kapelník a promotér Miloslav Suchomel sa uskutočnil 2.2.2015 v Bratislave, v Divadle Nová Scéna. Suchomel upustil od festivalového formátu oddelených koncertov a pre návštevníkov pripravil jednotné vystúpenie v sprievode jeho 30-členného orchestra s jazzovou i sláčikovou sekciou (vedenou koncertným majstrom SND Arpádom Patkoló), v rámci ktorého sa na pódiu prestriedalo viacero hudobných hostí: Američanka Gail Anderson a rómska speváčka z Nemecka Dotschy Reinhardt ako spevácke hviezdy, nasledoval americký saxofonista Bill Evans. Štylizovaný rómsky tanec predviedli tanečníčky z tanečnej skupiny Simony Horváthovej. Hudobne festival osciloval na pomedzí žánrov, hlavne džezu, latina, orientálnych rytmov a vlastnej tvorby dotýkajúcej sa tradície rómskeho džezu. Sprievodnou akciou bola predajná výstava výtvarných diel akademických maliarov Vladislava Zabela, Pavla Pokorného a Jozefa Srnu mladšieho.

Video ponúka skrátenú verziu pôvodného koncertu, ktorá bola odvysielaná v roku 2021 v RTVS.

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-jazz orchester prevzatá viacjazyčné Milo Suchomel všeobecná verejnosť internýŽivá kniha - Loli paradička

vytvorené: 15. 02. 2022 12:43 upravené: 18. 05. 2022 09:21

Film Loli paradička je romantická komédia o láske Veronky a jarmočníka Milana. Obaja majú isté postihnutie – Milan nemá nohu, Veronka je Rómka. Nebráni im to prežiť svoj úprimný, smiešno-smutný príbeh, plný nádeje, lásky aj humoru. Scenár a réžia: Richard Staviarsky, Viťo Staviarsky. Hudba: Štefan Cína a Viťo Staviarsky. Hlavné úlohy stvárnili Michal Iľkanin a Kamila Mitrášová. Na festivale Art Film Fest získal Cenu divákov, v roku 2019 to bol najúspešnejší slovenský film. Hosťami stretnutia zo série Živých kníh, ktoré organizovala Štátna vedecká knižnica v Prešove, boli tvorcovia Richard Staviarsky a Marka Staviarska (producentka) a predstaviteľka hlavnej postavy Kamila Mitrášová. Hudobným hosťom bola Ľudová hudba Štefana Cínu. Štefan Cína je spoluautorom hudobného soundtracku k filmu, kapela nahrala väčšinu originálnych skladieb.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové faktografické dialóg riadený slovenčina Richard Staviarsky Marka Staviarska Kamila Mirtrášová všeobecná verejnosť internýČirikloro, alebo Čo hovorí vtáčik

vytvorené: 21. 01. 2022 10:12 upravené: 21. 02. 2022 08:27

Rómska interaktívna hudobná rozprávka Čirikloro, alebo Čo hovorí vtáčik vznikla na motívy rozprávky Mileny Hübschmannovej pod režijnou taktovkou Davida Tišera. Rozprávka je určená pre deti mladšieho školského veku. Táto dramatická hra približuje rómsku kultúrnu tradíciu, slovesnosť a múdrosť starých Rómov. Je pravda iba jedna, alebo máme všetci svoju pravdu? To je otázka, na ktorú sa snažia nájsť odpoveď protagonisti tejto hudobnej rozprávky z produkcie ARA ART.

kategória: dráma

tagy: divadlo komédia spevohra scénická adaptácia rómčina čeština David Tišer všeobecná verejnosť interný


Záznamov na stránku