Rómske hviezdy - Romane čercheňa

vytvorené: 20. 01. 2022 10:40 upravené: 22. 01. 2022 03:36

Video z výstavy s názvom Rómske hiezdy - Romane čercheňa, ktorá sa uskutočnila 12. 3. 2014  v priestoroch Zemplínskeho osvetového strediska v Michalovciach. Organizátorom výstavy bolo občianske združenie Nová cesta z Michaloviec.
Jozef Fečo vo videu predstavuje a popisuje svoje vystavené kresby a maľby s jemu blízkym humorom.
Jozef Fečo je absolventom Strednej umeleckej školy v Prešove, odbor dizajn a umelecké tvarovanie dreva. Zaujíma ho predovšetkým mimika ľudských tvárí, ich výpovedná hodnota a typická osobnostná črta.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne hmotné umelecké 2D artefakt maľba kresba slovenčina Jozef Fečo všeobecná verejnosť internýAktuálny stav rómskych štúdií na Slovensku I.

vytvorené: 20. 01. 2022 10:06 upravené: 20. 01. 2022 10:06

V rokoch 2019 a 2020 usporiadala Štátna vedecká knižnica v Prešove ‒ dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry dve konferencie na témy súvisiace s rómskou kultúrou a romistickým výskumom na Slovensku.

Prvá konferencia ‒ Kultúra Rómov v digitálnom prostredí bola realizovaná 20. novembra 2019 v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom v Prešove. Cieľom odborného podujatia bolo zhromaždiť na jednom mieste výskumníkov, kulturológov, antropológov, knihovníkov a múzejníkov, ktorí sa vo svojej práci venujú rómskej kultúre a prezentujú ju prostredníctvom digitálneho priestoru širokej verejnosti. Záznam z konferencie sa postupne spracováva a bude dostupný na portáli Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry www.portalsvk.sk.

Časť príspevkov, ktoré odzneli na stretnutí je súčasťou tohto zborníka.

Druhá konferencia – Aktuálny stav rómskych štúdií na Slovensku prebehla v online priestore dňa 4. decembra 2020. Dokumentačno-informačné centrum realizovalo podujatie v spolupráci s Ústavom rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove. Tematicky bolo zamerané na rómske štúdiá v oblasti vzdelávacej, jazykovej, literárnej, sociálnej, kultúrnej (televízia, divadlo, digitálne prostredie). Cieľom podujatia bola prezentácia výsledkov vedecko-výskumnej a odbornej činnosti v zadefinovaných tematických okruhoch: Školstvo a vzdelávanie, jazyk a literatúra, Regionálne dejiny písané Rómami/regionálne dejiny Rómov v digitálnom prostredí, Autorská tvorba, divadlo a televízia a Sociálna oblasť.

kategória: literatúra

tagy: vecná odborná e-born zborník pôvodná tvorba slovenčina odborná verejnosť internýŽivá kniha - Teri Čikoš

vytvorené: 19. 01. 2022 12:11 upravené: 19. 01. 2022 20:18

Teri Čikoš pochádza z bratislavskej hudobníckej rodiny, kde sa hudbe venujú už celé jej generácie. Úspešne pokračuje v tejto tradícii. Hrá na klavíri, na gitare, na konzervatóriu je študentkou hudobno-dramatického odboru. Zároveň na základnej umeleckej škole vyučuje spev. Jej singel s názvom Pozri sa zaradil do desiatky najhranejších skladieb v slovenských rádiách. Koncertuje s vlastnou hudobnou skupinou, moderuje a buduje si vlastnú dobre definovanú pozíciu v oblasti pop-kultúry na Slovensku.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Teri Čikoš všeobecná verejnosť internýJozef Fečo - Věra Bílá

vytvorené: 18. 01. 2022 11:15 upravené: 18. 01. 2022 11:18

Video zachytáva tvorbu výtvarného diela. Zobrazenou osobou je rómska speváčka Věra Bílá (1954-2019). Tvorba obrazu je realizovaná v rámci projektu Neznáme farby osobností, prostredníctvom ktorého bolo vytvorených celkovo 23 veľkoformátových portrétov rómskych osobností. Prvá séria 13 obrazov vznikla v roku 2015, druhá séria 10 obrazov vznikla v roku 2020. Autorom obrazov je rómsky výtvarník Jozef Fečo.

Věra Bílá. Narodila sa 22. mája 1954 v Rokycanoch, v Českej republike, v známej hudobníckej rodine Karola Giňu. Bola speváčkou, hudobníčkou a herečkou. Unikátna farba hlasu a špecifický vokálny prejav jej zabezpečili trvalé miesto na hudobnej scéne doma aj v zahraničí. V roku 1995 s mladými hudobníkmi vytvorili fenomenálne zoskupenie Věra Bílá a Kale. Hudobne definovali žáner známy ako rom-pop charakteristický sofistikovanými vokálnymi harmóniami s ráznymi disonanciami v zmesi rómskej ľudovej hudby, popu a latino džezu. Účinkovala v dvoch filmoch režiséra Dušana Hanáka: Ružové sny (1976), Ja milujem, ty miluješ (1980). Hudobní odborníci Věru Bílu prirovnávali k americkej černošskej hviezde Elle Fitzgeraldovej. Zomrela 12. marca 2019 v Plzni v Českej republike.

Jozef Fečo je absolventom Strednej umeleckej školy v Prešove, odbor dizajn a umelecké tvarovanie dreva. Zaujíma ho predovšetkým mimika ľudských tvárí, ich výpovedná hodnota a typická osobnostná črta.

autor: Jozef Fečo

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne hmotné umelecké 2D artefakt maľba slovenčina Jozef Fečo všeobecná verejnosť internýDezider Miko s kapelou - a-mol séria & amp; Nane coha

vytvorené: 17. 01. 2022 14:06 upravené: 21. 02. 2022 10:38

Ukážka skladby z koncertu realizovaného Ľudovou hudbou Ďusi band z Prešova.  Inštrumentálna skladba, a mol séria, rómska folklórna pieseň Nane cocha v podaní Dezidera Mika s kapelou.
Husle:  Dezider Miko
Cimbal:  Anton Čonka
Kontrabas:  Július Bandy ml.
Viola:  Kristián Bandy
A mol séria patrí medzí pomalé skladby spadajúce pod žáner žiaľných piesní. Nane cocha, nane gad je tanečná ľudová pieseň. Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Prešove, v centre nezávislej kultúry Wave na Hlavnej ulici 121.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Dezider Miko s kapelou všeobecná verejnosť internýČardáš - Martin Petík s kapelou

vytvorené: 17. 01. 2022 13:46 upravené: 17. 01. 2022 14:45

Ukážka skladby z koncertu realizovaného Ľudovou hudbou Ďusi band z Prešova. Čardáš v podaní Martina Petíka s kapelou.

Husle : Martin Petík
Cimbál : Július Bandy ml.
Kontrabas : Miroslav Holub
Gitara : Ladislav Holub

Čardáše patria medzi zábavný typ hudby, ktorý v úvodnej časti začína postupným nástupom, postupne naberá na gradácií a táto gradácia je aj rezko ukončená. Tento typ hudby bol v minulosti súčasťou dedinských zábav. Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Prešove, v centre nezávislej kultúry Wave na Hlavnej ulici 121.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Martin Petík s kapelou všeobecná verejnosť internýAmari sal amari - Žigovci

vytvorené: 17. 01. 2022 12:53 upravené: 17. 01. 2022 12:54

Ukážka skladby z koncertu realizovaného Ľudovou hudbou Ďusi band z Prešova. Inštrumentálna skladba Amari sal amari v podaní folklórnej kapely Žigovci pod vedením Filipa Žigu.

Husle : Filip Žiga
Cimbál : Milan Jarka
Viola : Matúš Krutak
Kontrabas : Július Žiga
Violončelo : Bohdana Žigová

Skladba Amari sal amari patrí medzi tanečný typ skladby, v pôvodnom znení sa v skladbe spieva o mladej neveste. Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Prešove, v centre nezávislej kultúry Wave na Hlavnej ulici 121.

 

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvinteto prevzatá Ľudová hudba Žigovci všeobecná verejnosť internýRóbert Rigó - Stojan na zeleninu

vytvorené: 14. 01. 2022 10:20 upravené: 14. 01. 2022 10:20

Autorom stojana je rómsky kováč Róbert Rigó z Dunajskej Lužnej. Stojan bol nafotený v roku 2014 počas podujatia Európske rómske kováčske sympózium. "Toto je stojan buď na zeleninu alebo ovocie. U nás sa to veľmi nepoužíva. Asi pred desiatimi rokmi sme zariaďovali jednu americkú rezidenciu a tam sa zariaďovala kuchyňa. Vyrábali sme veľké stojany, ktoré boli na podlahe, ale aj menšie, ktoré boli na stole," povedal R. Rigó.

Róbert Rigó je umelecký kováč z Dunajskej Lužnej. Z jeho  kováčskej dielne a Kováčstva Hefaiston pochádzajú ručne kované predmety. Od malých svietnikov po rozmerné zábradlia či dominantné brány. Možno ich nájsť po celom Slovensku i v mnohých krajinách po svete.

Róbert Rigó sa zameriava na tradičnú tvorbu so snahou zachovať staré rómske kováčske motívy a techniky.
Je predsedom OZ Charťikano, ktoré organizuje podujatie s názvom Európske rómske kováčske sympózium.
Dunajskej Lužnej sa v minulosti hovorilo Železná dedina. Kováčske remeslo tu má vyše 300 ročnú tradíciu a dodnes je tu najväčší počet kováčskych dielní v rámci celého Slovenska.

autor: Róbert Rigó

kategória: remeslá

tagy: živé tradičné umelecké kov kováčstvo Róbert Rigó všeobecná verejnosť internýRóbert Rigó - Kytica

vytvorené: 14. 01. 2022 10:00 upravené: 14. 01. 2022 10:00

Autorom kytice je rómsky kováč Róbert Rigó z Dunajskej Lužnej. Kytica bola bola nafotená v roku 2014 počas podujatia Európske Rómske kováčske sympózium. "Takéto kytice sme vyrábali pre našich odberateľov do Talianska. Najprv nám dodávali svoje vzory a polotovary, z ktorých sme to mali vyrobiť. Neskôr sme im ponúkli náš kvalitný kováčsky výrobok a chceli už len ten," povedal R. Rigó.

Róbert Rigó je umelecký kováč z Dunajskej Lužnej. Z jeho  kováčskej dielne a Kováčstva Hefaiston pochádzajú ručne kované predmety. Od malých svietnikov po rozmerné zábradlia či dominantné brány. Možno ich nájsť po celom Slovensku i v mnohých krajinách po svete.

Róbert Rigó sa zameriava na tradičnú tvorbu so snahou zachovať staré rómske kováčske motívy a techniky.
Je predsedom OZ Charťikano, ktoré organizuje podujatie s názvom Európske rómske kováčske sympózium.
Dunajskej Lužnej sa v minulosti hovorilo Železná dedina. Kováčske remeslo tu má vyše 300 ročnú tradíciu a dodnes je tu najväčší počet kováčskych dielní v rámci celého Slovenska.

autor: Róbert Rigó

kategória: remeslá

tagy: živé tradičné umelecké kov kováčstvo Róbert Rigó všeobecná verejnosť internýRóbert Rigó - Stolička pre terasy

vytvorené: 14. 01. 2022 09:46 upravené: 14. 01. 2022 09:46

Autorom stoličky je rómsky kováč Róbert Rigó z Dunajskej Lužnej. Stolička bola nafotená v roku 2014 počas podujatia Európske rómske kováčske sympózium. "Tieto stoličky môžeme vidieť v historickej časti Bratislavy v rôznych reštauráciách a kaviarňach. Túto stoličku si objednávali podnikatelia na letné terasy. Nosnosť stoličky je 200 kilogramov," povedal R. Rigó.

Róbert Rigó je umelecký kováč z Dunajskej Lužnej. Z jeho kováčskej dielne a Kováčstva Hefaiston pochádzajú ručne kované predmety. Od malých svietnikov po rozmerné zábradlia či dominantné brány. Možno ich nájsť po celom Slovensku i v mnohých krajinách po svete.

Róbert Rigó sa zameriava na tradičnú tvorbu so snahou zachovať staré rómske kováčske motívy a techniky.
Je predsedom OZ Charťikano, ktoré organizuje podujatie s názvom Európske rómske kováčske sympózium.
Dunajskej Lužnej sa v minulosti hovorilo Železná dedina. Kováčske remeslo tu má vyše 300 ročnú tradíciu a dodnes je tu najväčší počet kováčskych dielní v rámci celého Slovenska.

 

autor: Róbert Rigó

kategória: remeslá

tagy: živé tradičné umelecké kov kováčstvo Róbert Rigó všeobecná verejnosť interný


Záznamov na stránku