Teri Čikoš - Letná

vytvorené: 03. 03. 2022 11:24 upravené: 08. 03. 2022 09:27

Teri Čikoš pochádza z bratislavskej hudobníckej rodiny, kde sa hudbe venujú už celé jej generácie. Úspešne pokračuje v tejto tradícii. Hrá na klavíri, na gitare, na konzervatóriu je študentkou hudobno-dramatického odboru. Zároveň na základnej umeleckej škole vyučuje spev. Jej singel s názvom Pozri sa zaradil do desiatky najhranejších skladieb v slovenských rádiách. Koncertuje s vlastnou hudobnou skupinou, moderuje a buduje si vlastnú dobre definovanú pozíciu v oblasti pop-kultúry na Slovensku. Autorkou hudby a textu piesne s názvom Letná je Jana Kirschner. Interpretkou je Teri Čikoš.
Pieseň bola zaznamenaná v rámci živého koncertu v rámci podujatia Roma Spirit, ktorý sa uskutočnil 16.7.2021 v Kežmarku.

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná pop kvarteto pôvodná autorská slovenčina Teri Čikoš všeobecná verejnosť internýTeri Čikoš - Cesta

vytvorené: 03. 03. 2022 11:11 upravené: 04. 03. 2022 13:48

Teri Čikoš pochádza z bratislavskej hudobníckej rodiny, kde sa hudbe venujú už celé jej generácie. Úspešne pokračuje v tejto tradícii. Hrá na klavíri, na gitare, na konzervatóriu je študentkou hudobno-dramatického odboru. Zároveň na základnej umeleckej škole vyučuje spev. Jej singel s názvom Pozri sa zaradil do desiatky najhranejších skladieb v slovenských rádiách. Koncertuje s vlastnou hudobnou skupinou, moderuje a buduje si vlastnú dobre definovanú pozíciu v oblasti pop-kultúry na Slovensku. Autorkou hudby a textu piesne s názvom Cesta je Teri Čikoš (Terézia Čikošová).
Pieseň bola zaznamenaná v rámci živého koncertu na podujatí Roma Spirit, ktorý sa uskutočnil 16.7.2021 v Kežmarku.

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná pop kvarteto pôvodná autorská slovenčina Teri Čikoš všeobecná verejnosť internýKristián Bandy s kapelou - Nasvalo som mri phuri daj (Mamička stará, chorý som)

vytvorené: 24. 02. 2022 12:32 upravené: 04. 03. 2022 08:33

Koncert rómskych ľudových kapiel, ktorú zorganizovali členovia Ľudovej hudby Ďusi Band z Prešova, bola príležitosťou aj pre Kristiána Bandyho a jeho kapelu prezentovať svoje umenie. Video zaznamenáva jeho interpretáciu niekoľkých pomalých piesní – halgató.
Husle : Kristián Bandy
Cimbal : Július Bandy ml.
Kontrabas : Adrián Szajko
Akordeón : Lacika Krištov

Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Kristián Bandy s kapelou všeobecná verejnosť internýĽudovít Petík

vytvorené: 23. 02. 2022 11:43 upravené: 03. 03. 2022 20:00

Ľudovít Petík pochádza zo známej muzikantskej rodiny, kde bolo zvykom hrať a popri tom mať v rukách remeslo. Sám Ľudovít sa venoval hudbe a prakticky celý život, okrem toho pracoval 45 rokov ako vodič, z toho ostatných 30 rokov riadil autobusy Mestskej hromadnej dopravy v Prešove. Vo svojom rozprávaní sa vracia do svojich detských liet, spomína na rozprávania svojho starého otca a otca, ktorí prežili obdobie prvej a druhej svetovej vojny.
Rozprávanie je členené do šiestich častí: PRVÁ SVETOVÁ VOJNA; STARÍ RODIČIA – ŽIVOT V RAŽŇANOCH; STARÍ RODIČIA – PÔVOD STAREJ MAMY; DRUHÁ SVETOVÁ VOJNA;  OTEC AKO PARTIZÁN; PRIMÁŠ V KONCENTRAČNOM TÁBORE.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Ľudovít Petík všeobecná verejnosť internýMaristella - O rodine a Elene Lackovej

vytvorené: 23. 02. 2022 11:07 upravené: 18. 07. 2022 13:48

Sestra Maristella, občianskym menom Mária Kačová je rehoľnou sestrou rádu katolíckeho ženského rádu Congregatio Jesu, známeho pod ľudovým názvom „anglické panny“. Pôsobí v Prešove, kde roky pomáha týraným ženám, matkám s deťmi aj bezdomovcom. Organizuje zbierky potravín, ošatenia. Desaťročia je organistkou v konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove. V roku 2009 jej bola udelená Cena mesta Prešov. Jej otec hral v orchestri Poddukelského umeleckého ľudového súboru (PUĽS) v Prešove. Je neterou prvej rómskej spisovateľky na Slovensku Eleny Lackovej.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Maristella všeobecná verejnosť internýJozef Kotlár s kapelou - zmes piesní

vytvorené: 23. 02. 2022 09:13 upravené: 28. 04. 2022 12:51

Koncert rómskych ľudových kapiel, ktorú zorganizovali členovia Ľudovej hudby Ďusi Band z Prešova, bola príležitosťou aj pre Jozefa Kotlára a jeho kapelu prezentovať svoje umenie. Video zaznamenáva jeho interpretáciu niekoľkých tanečných piesní.
Husle: Jozef Kozma ml.
Cimbal: Jozef Kozma st.
Viola: Jozef Kotlár
Kontrabas: Ján Kozma

Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Jozef Kotlár s kapelou všeobecná verejnosť internýJozef Kozma s kapelou – zmes čardášov

vytvorené: 22. 02. 2022 13:27 upravené: 09. 08. 2022 14:29

Koncert rómskych ľudových kapiel, ktorú zorganizovali členovia Ľudovej hudby Ďusi Band z Prešova, bola príležitosťou aj pre Jozefa Kozmu a jeho kapelu prezentovať svoje umenie. Video zaznamenáva jeho interpretáciu niekoľkých tanečných piesní.

Husle: Jozef Kozma ml.
Cimbal: Jozef Kozma st.
Viola: Jozef Kotlár
Kontrabas: Janko Kozma  

Nahrávka vznikla 14.11.2019 v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Jozef Kozma s kapelou všeobecná verejnosť internýMiroslava Kiňová - Paličkovanie

vytvorené: 22. 02. 2022 10:41 upravené: 22. 09. 2022 10:49

Miroslava Kiňová z Prešova našla záľubu v paličkovanej čipke. Čipkárstvu sa učila u známej tvorkyne paličkovanej soľnobanskej čipky Barbory Šimkovej, ktorá založila Soľnobanský čipkársky cech. V ňom sa učila prvé techniky paličkovania aj Miroslava Kiňová. Sama najradšej tvorí farebnú čipku a siaha po motívoch, ktoré sa spájajú najčastejšie s Vianocami. Čipky v tvare Betlehemu, hviezd a rybičiek sú ozdobami na vianočný stôl i milým darčekom pod stromček.

kategória: remeslá

tagy: živé tradičné umelecké textil paličkovaná čipka slovenčina Miroslava Kiňová všeobecná verejnosť internýMilo Suchomel Orchestra - Gypsy Jazz Festival 2015

vytvorené: 22. 02. 2022 10:03 upravené: 24. 02. 2022 09:36

V poradí už 4. ročník Gypsy Jazz Festivalu, ktorého hlavným organizátorom je známy hudobník - saxofonista, skladateľ, kapelník a promotér Miloslav Suchomel sa uskutočnil 2.2.2015 v Bratislave, v Divadle Nová Scéna. Suchomel upustil od festivalového formátu oddelených koncertov a pre návštevníkov pripravil jednotné vystúpenie v sprievode jeho 30-členného orchestra s jazzovou i sláčikovou sekciou (vedenou koncertným majstrom SND Arpádom Patkoló), v rámci ktorého sa na pódiu prestriedalo viacero hudobných hostí: Američanka Gail Anderson a rómska speváčka z Nemecka Dotschy Reinhardt ako spevácke hviezdy, nasledoval americký saxofonista Bill Evans. Štylizovaný rómsky tanec predviedli tanečníčky z tanečnej skupiny Simony Horváthovej. Hudobne festival osciloval na pomedzí žánrov, hlavne džezu, latina, orientálnych rytmov a vlastnej tvorby dotýkajúcej sa tradície rómskeho džezu. Sprievodnou akciou bola predajná výstava výtvarných diel akademických maliarov Vladislava Zabela, Pavla Pokorného a Jozefa Srnu mladšieho.

Video ponúka skrátenú verziu pôvodného koncertu, ktorá bola odvysielaná v roku 2021 v RTVS.

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-jazz orchester prevzatá viacjazyčné Milo Suchomel všeobecná verejnosť internýŽivá kniha - Loli paradička

vytvorené: 15. 02. 2022 12:43 upravené: 18. 05. 2022 09:21

Film Loli paradička je romantická komédia o láske Veronky a jarmočníka Milana. Obaja majú isté postihnutie – Milan nemá nohu, Veronka je Rómka. Nebráni im to prežiť svoj úprimný, smiešno-smutný príbeh, plný nádeje, lásky aj humoru. Scenár a réžia: Richard Staviarsky, Viťo Staviarsky. Hudba: Štefan Cína a Viťo Staviarsky. Hlavné úlohy stvárnili Michal Iľkanin a Kamila Mitrášová. Na festivale Art Film Fest získal Cenu divákov, v roku 2019 to bol najúspešnejší slovenský film. Hosťami stretnutia zo série Živých kníh, ktoré organizovala Štátna vedecká knižnica v Prešove, boli tvorcovia Richard Staviarsky a Marka Staviarska (producentka) a predstaviteľka hlavnej postavy Kamila Mitrášová. Hudobným hosťom bola Ľudová hudba Štefana Cínu. Štefan Cína je spoluautorom hudobného soundtracku k filmu, kapela nahrala väčšinu originálnych skladieb.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové faktografické dialóg riadený slovenčina Richard Staviarsky Marka Staviarska Kamila Mirtrášová všeobecná verejnosť interný


Záznamov na stránku