Roman Goroľ - rozprávanie
vytvorené: 04. 12. 2017 21:40 upravené: 04. 12. 2017 21:41
Rozhovor s Bc. Romanom Goroľom vznikol v roku 2013 v Prešove, viedol ho Ing. Igor Dužda. Bc. Roman Goroľ pochádza z obce Čaklov v okrese Vranov nad Topľou, kde stále aj pôsobí ako asistent učiteľa na miestnej základnej škole. Témy, ktorým sa v rozhovore venuje sú jeho motivácie pre osobnostný rast, rodinné zázemie a vášeň pre čítanie a literatúru zdedená po rodičoch, stav rómskej komunity v obci Čaklov, jeho práca a literárne pôsobenie. Bc. Goroľ je aktívny spisovateľ, ktorý sa venuje tvorbe poézie. Rozhovor je vedený v rómskom jazyku a rozčlenený je do niekoľkých kapitol podľa prevažujúcej témy rozprávania.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Roman Goroľ všeobecná verejnosť interný
Zoltán Duda - rozprávanie
vytvorené: 04. 12. 2017 21:33 upravené: 05. 06. 2018 16:07
Rozhovor vznikol v roku 2013 v Prešove, viedol ho Ing. Igor Dužda. Rozpráva pán Zoltán Duda, narodený v roku 1940 v Sabinove. Zoltán Duda sa vzhľadom na svoj aktuálny vek radí ku skupine pamätníkov z radov Rómov. Rozhovor reflektuje jeho zážitky a spomienky na udalosti a spoločenské zmeny po roku 1945 vo forme sprostredkovaných spomienok - rozprávanie jeho rodičov o 2. svetovej vojne a jej vplyve na život rómskej komunity v Sabinove. Spomienky na spoločenské zmeny po roku 1989 sú osobné. Zoltán Duda poskytuje informácie ako člen rómskej komunity v Sabinove aj ako dlhoročný poslanec Mestského zastupiteľstva, predtým poslanec Miestneho národného výboru. Rozhovor je vedený v rómčine, rozčlenený do niekoľkých kapitol podľa obsahu.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Zoltán Duda všeobecná verejnosť interný
Ladislav Duda - rozprávanie
vytvorené: 04. 12. 2017 21:25 upravené: 04. 12. 2017 21:26
Rozhovor s Mgr. Ladislavom Dudom vznikol v roku 2013, viedol ho Ing. Igor Dužda. Mgr. Ladislav Duda sa narodil v roku 1982 v Sabinove. Prvá časť rozhovoru sa zaoberá témami súvisiacimi s osobným rozvojom, vzdelaním, motiváciami a vzťahmi priamo rómskej komunite. Ďalšie časti rozhovoru sa sústreďujú na oblasť verejného pôsobenia Mgr. Dudu v sociálnej oblasti, hlavne jeho práce ako terénneho sociálneho pracovníka. V poslednej časti sa viac venuje súčasnému stavu rómskej komunity v Sabinove, oblasti rozvoja kultúry a uchovávaniu tradícií, neopomína ani pestrý náboženský život komunity. Rozhovor je vedený v rómčine a je rozčlenený do jednotlivých kapitol podľa prevládajúcej témy.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Ladislav Duda všeobecná verejnosť interný
Monika Duždová - rozprávanie
vytvorené: 06. 11. 2017 17:49 upravené: 06. 11. 2017 17:56
Rozhovor vznikol 18. 11. 2013 v Prešove, viedol ho Ing. Igor Dužda. Rozpráva Mgr. Monika Duždová, rodená Rakašová, narodená v roku 1968 v Šarišských Michaľanoch v okrese Sabinov. V dobe vzniku rozhovoru pracovala ako asistentka učiteľa na Základnej škole v Šarišských Michaľanoch a zároveň študovala v magisterskom stupni štúdia odbor sociálna práca na Vysokej škole sv. Alžbety. Štúdium ukončila v roku 2014. Od septembra 2014 pôsobí ako asistentka učiteľa na Hartsdown Academy v meste Margate v grófstve Kent vo Veľkej Británii. Plynule hovorí okrem slovenčiny ešte po rómsky, anglicky a rusky. Rozhovor je koncipovaný ako spomienkové a faktografické rozprávanie o pôvode, rodine, lokalite, štúdiu a práci.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Monika Duždová všeobecná verejnosť interný
Miroslav Rác - Porraimos
vytvorené: 20. 06. 2016 11:02 upravené: 29. 11. 2018 14:42
Miroslav Rác, vyštudovaný klavirista, učiteľ na základných umeleckých školách, skladateľ, rómsky hip-hopper, skomponoval skladby pod názvom Poéma a-mol, Balada cis-mol a Porraimos. Uvedené skladby vznikli na počesť obetí rómskeho holokaustu. Miroslav Rác, rómsky rapper, ktorý vystupuje pod umeleckým menom BG, svojou tvorbou upozorňuje na rómske obete druhej svetovej vojny. Na ľudí, ktorí zažili útrapy pracovných a koncentračných táborov. Skladby patrili k hudobnému programu zaznamenom pri príležitosti svetového dňa rómskeho holokaustu - Porraimos. Prezentovaná inštrumentálna skladba sa volá Porraimos.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna vážna hudba súčasná sólo pôvodná Miroslav Rác všeobecná verejnosť interný
Miroslav Rác - Balada cis mol
vytvorené: 20. 06. 2016 10:59 upravené: 29. 11. 2018 14:40
Miroslav Rác, vyštudovaný klavirista, učiteľ na základných umeleckých školách, skladateľ, rómsky hip-hopper, skomponoval skladby pod názvom Poéma a-mol, Balada cis-mol a Porraimos. Uvedené skladby vznikli na počesť obetí rómskeho holokaustu. Miroslav Rác, rómsky rapper, ktorý vystupuje pod umeleckým menom BG, svojou tvorbou upozorňuje na rómske obete druhej svetovej vojny. Na ľudí, ktorí zažili útrapy pracovných a koncentračných táborov. Skladby patrili k hudobnému programu zaznamenanom pri príležitosti svetového dňa rómskeho holokaustu - Porraimos. Prezentovaná inštrumentálna skladba sa volá Balada cis-mol.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna vážna hudba súčasná sólo pôvodná Miroslav Rác všeobecná verejnosť interný
Miroslav Rác - Poéma a-mol
vytvorené: 20. 06. 2016 10:32 upravené: 29. 11. 2018 14:41
Miroslav Rác, vyštudovaný klavirista, učiteľ na základných umeleckých školách, skladateľ, rómsky hip-hopper, skomponoval skladby pod názvom Poéma a-mol, Balada cis-mol a Porraimos. Uvedené skladby vznikli na počesť obetí rómskeho holokaustu. Miroslav Rác, rómsky rapper, ktorý vystupuje pod umeleckým menom BG, svojou tvorbou upozorňuje na rómske obete druhej svetovej vojny. Na ľudí, ktorí zažili útrapy pracovných a koncentračných táborov. Skladby patrili k hudobnému programu zaznamenanom pri príležitosti svetového dňa rómskeho holokaustu - Porraimos. Prezentovaná inštrumentálna skladba sa volá Poéma a-mol.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna vážna hudba súčasná sólo pôvodná Miroslav Rác všeobecná verejnosť interný
Gelem, gelem - negatívna verzia
vytvorené: 01. 06. 2016 15:23 upravené: 29. 11. 2018 14:24
Negatívna verzia oficiálnej rómskej hymny, obsahuje orchestrálny sprievod a zbor, môže byť použitá ako podklad. Text piesne zložil juhoslovanský skladateľ Žarko Jovanovič, pričom využil melódiu rómskej ľudovej piesne. V roku 1971 sa stala oficiálne uznávanou hymnou rómskeho národa, čo potvrdil Prvý svetový kongres Rómov v Londýne. Túto oficiálnu štandardizovanú verziu rómskej hymny produkovalo Hudobno-chorálové združenie z Moldavy, nahrával ju Moldavský mládežnícky orchester. Hudobnú úpravu a nahrávku finančne podporil Inštitút otvorenej spoločnosti z Budapešti.
Hymna začína v molovej elegickej stupnici keď sa stretnú dvaja prenasledovaní Rómovia po úteku pred čiernymi légiami. Symbolizujú prvé stretnutie s temnými silami ľudstva, ktoré spustili beznádejné hľadanie pokojného miesta pre život. V druhej časti je pomocou rytmiky a mierneho tempa vyjadrená metafora minulých a súčasných snáh rómskeho hnutia. Jediný hlas (vokalista) ako ten, ktorý zvoláva všetkých Rómov je podporený pridávaním ďalších hlasov (zboru). Symbolizuje vzostupy a pády spoločného úsilia o porozumenie a pokrok. Posledná časť je ukončená pozitívnou durovou tóninou, ktorá naznačuje spoločné dosiahnutie cieľa - mieru, slobody a dôstojnosti. Cesta je dlhá a smerov je mnoho.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna vážna hudba súčasná orchester pôvodná rómčina Mládežnícky orchester (Kišiňov, Moldavsko) všeobecná verejnosť externý
Gelem, gelem - orchestrálna verzia
vytvorené: 01. 06. 2016 14:52 upravené: 29. 11. 2018 14:16
Orchestrálna verzia oficiálnej rómskej hymny. Text piesne zložil juhoslovanský skladateľ Žarko Jovanovič, pričom využil melódiu rómskej ľudovej piesne. V roku 1971 sa stala oficiálne uznávanou hymnou rómskeho národa, čo potvrdil Prvý svetový kongres Rómov v Londýne. Túto oficiálnu štandardizovanú verziu rómskej hymny produkovalo Hudobno-chorálové združenie z Moldavy, nahrával ju Moldavský mládežnícky orchester. Hudobnú úpravu a nahrávku finančne podporil Inštitút otvorenej spoločnosti z Budapešti.
Hymna začína v molovej elegickej stupnici keď sa stretnú dvaja prenasledovaní Rómovia po úteku pred čiernymi légiami. Symbolizujú prvé stretnutie s temnými silami ľudstva, ktoré spustili beznádejné hľadanie pokojného miesta pre život. V druhej časti je pomocou rytmiky a mierneho tempa vyjadrená metafora minulých a súčasných snáh rómskeho hnutia. Symbolizuje vzostupy a pády spoločného úsilia o porozumenie a pokrok. Posledná časť je ukončená pozitívnou durovou tóninou, ktorá naznačuje spoločné dosiahnutie cieľa - mieru, slobody a dôstojnosti. Cesta je dlhá a smerov je mnoho.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna vážna hudba súčasná orchester pôvodná Mládežnícky orchester (Kišiňov, Moldavsko) všeobecná verejnosť externý
Spevník - 16. Gelem, gelem
vytvorené: 11. 03. 2016 15:02 upravené: 29. 10. 2018 13:18
Oficiálna verzia rómskej hymny. Text piesne zložil juhoslovanský skladateľ Žarko Jovanovič, pričom využil melódiu rómskej ľudovej piesne. Hymna vznikla v roku 1949 ako odraz utrpenia Rómov v druhej svetovej vojne. V roku 1971 sa stala oficiálne uznávanou hymnou rómskeho národa, čo potvrdil Prvý svetový kongres Rómov v Londýne. Túto oficiálnu štandardizovanú verziu rómskej hymny produkovalo Hudobno-chorálové združenie z Moldavy, nahrával ju Moldavský mládežnícky orchester. Hudobnú úpravu a nahrávku finančne podporil Inštitút otvorenej spoločnosti z Budapešti. zdroj: www.rromaanthem.org
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna vážna hudba súčasná orchester pôvodná rómčina Mládežnícky orchester (Kišiňov, Moldavsko) všeobecná verejnosť interný