Živá kniha: Rómska hudba na Slovensku
vytvorené: 11. 11. 2016 21:42 upravené: 02. 06. 2021 09:49
Živé knižnice ako metóda ponúkajú ľuďom príležitosť spoznať osobné príbehy ľudí, ktorí sú zaujímaví a väčšinovému divákovi takmer neznámi. Cieľom je na jednej strane podporovať identitu v rómskej národnostnej menšine, na strane druhej, väčšinovej spoločnosti predstavovať Rómov ako národnostnú menšinu s bohatou kultúrnou tradíciou. Druhé zo série podujatí "Živé knihy 2015", organizované Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove, ktoré sa konalo 22. júna 2015 vo Wave Clube v Prešove, tentoraz na tému rómska hudba na Slovensku. Hlavným hosťom bol hudobný producent, skladateľ, klavírista Eugen Vizváry, ktorý je vyhľadávaným hudobníkom na Slovensku, venuje sa najmä žánrom: Jazz, Funky, Fusion, Rock, Pop, Hip-Hop, R&B, Country, Classic. Hudobným hosťom bola cimbalová muzika Ďusi band z Prešova (Július Bandy st., Július Bandy ml., Peter Ferko, Kristián Bandy + Samko Bandy) a speváčky Žaneta Štipáková a Vanessa Siváková.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina Eugen Vizváry všeobecná verejnosť interný
Ján Berky Mrenica – portrét
vytvorené: 24. 10. 2016 20:05 upravené: 04. 06. 2021 09:25
Ján Berky Mrenica mladší, jeden z členov a od roku 1997 aj vedúci orchestra Diabolské husle patrí medzi popredných husľových virtuózov na Slovensku. Vyštudoval husle na bratislavskom konzervatóriu, avšak angažoval sa aj pri písaní knihy o najznámejších rómskych piesniach. Svoj hudobný talent zúžitkoval pri písaní hudobných aranžmánov pre profilové CD Diabolských huslí, ale aj rôznych iných folklórnych súborov. Podporuje hudobne nadané deti zo sociálne slabších pomerov- tento jeho počin prerástol do známeho projektu Divé maky. Fotografie dokumentujú portrétový rozhovor s Jánom Berkym Mrenicom, ml., v ktorom sa vyjadruje k hudbe ako reprezentantke emócií a harmónie, ktorá oslovuje ľudí bez ohľadu na národnosť, či etnicitu.
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Ján Berky Mrenica všeobecná verejnosť interný
Kováčske sympózium (2013)
vytvorené: 02. 09. 2016 10:20 upravené: 15. 08. 2019 15:40
Európske rómske kováčske sympózium začalo písať svoju históriu v roku 2004. Prvé historické sympózium zorganizovalo občianske združenie Chartikano dňa 16. októbra 2004 v historickej časti obce na nádvorí bývalej materskej školy, oproti kaplnke Sv. Martina, ktorý je patrónom kováčov a povozníkov. Na fotografiách je ilustračne zachytený priebeh X. ročníka, ktorý sa uskutočnil 29.6.2013 v Miestnom kultúrnom stredisku v Dunajskej Lužnej.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké kov kováčstvo Európske Rómske kováčske sympózium všeobecná verejnosť interný
Erika Hornáková
vytvorené: 27. 07. 2016 13:31 upravené: 19. 08. 2019 15:31
Erika Hornáková sa narodila v Myjave, kde žije doposiaľ. Vyučila sa za predavačku, pracovala ako vedúca predajne, i ako realitná maklérka. No potom si splnila svoj sen a už mnohé roky pracuje na malej rodinnej farme. Písanie je pre ňu relax a balzam na dušu, no za úplný relax považuje práve svoju farmu, zvieratká a prírodu, ktoré ju napĺňajú neskutočnou energiou. Jej literárne začiatky sú späté s románom Ako čokoláda, ktorý však knižne nikdy nevyšiel. Knižným debutom bol pre ňu ženský román Tak som to chcela (2013). Následne jej vyšli ďalšie tri romány: Nebezpečne blízko (2014), Nikdy nehovor nie (2014) a Tak sa to stalo, čo je voľné pokračovanie románu Tak som to chcela.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Erika Hornáková všeobecná verejnosť interný
Zdenka Mahajová
vytvorené: 27. 07. 2016 13:04 upravené: 19. 08. 2019 15:19
Zdenka Mahajová patrí medzi rómske spisovateľky, žije v Myjave, dlhé roky pracovala ako kuchárka v školskej jedálni. Debutovala v roku 2009 autobiografickým románom Zatmenie, v ktorom autorka ponúka príbeh zrenia rómskej ženy, pričom vychádza z vlastnej skúsenosti a skutočných udalostí. V roku 2011 jej vyšla básnická zbierka pod názvom Otázniky. Vo svojej básnickej tvorbe ponúka čitateľovi možnosť pochopiť jej vlastnú cestu k sebe samej, cestu z hlavy do srdca. Súčasťou zbierky je CD nosič, kde autorka nahovorila časť básní za zvukov sprievodnej hudby autora MAOKA.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Zdenka Mahajová všeobecná verejnosť interný
Michal Bársony
vytvorené: 27. 07. 2016 10:30 upravené: 19. 08. 2019 15:09
Narodil sa v Kunovej Teplici, v rodine s maďarským materinským jazykom. V rodine sa tradovalo muzikantsvo i kováčstvo. K výtvarnému umeniu inklinoval už od detstva. Na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vyštudoval výtvarnú výchovu a ruský jazyk. Postgraduálne a rigorózne štúdium ukončil na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína filozofa v Nitre. Kreslí tušom, maľuje olejovými farbami. Prevažujú sakrálne témy, portréty žien, ale aj krajinky. V tvorbe sa venuje aj zobrazovaniu života Rómov. Za sebou má bohatú pedagogickú i publikačnú činnosť. Pôsobil ako pedagóg na základných, stredných a vysokých školách. Pôsobil aj v Štátnom pedagogickom ústave v Bratislave.
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne hmotné umelecké 2D artefakt maľba Michal Bársony všeobecná verejnosť interný
Gustáv Karika
vytvorené: 27. 07. 2016 09:53 upravené: 19. 08. 2019 14:52
JUDr. Gustáv Karika sa narodil v početnej rómskej rodine na Myjave. Pôvodne sa vyučil v odbore strojný zámočník. V roku 1950 sa stal poslucháčom Vysokej školy politických a hospodárskych vied v Prahe, ktorú dozoroval vtedajší generálny tajomník ÚV KSČ Rudolf Slánsky (nar. 31.6.1901 - popravený 3.12.1952). Po jeho poprave pokračoval v štúdiu na Karlovej univerzite, kde ukončil odbor správneho práva. Pracoval ako referent pre národnosti na Krajskom národnom výbore v Košiciach (od r. 1954), neskôr ako sudca v Poprade a v Starej Ľubovni. V apríli 1969 bol spolu s MUDr. Jánom Cibuľom, Antonom Facunom a Dr. Alojzom Pompom zakladateľom Zväzu Cigánov-Rómov na Slovensku. Po jeho zániku 3.1.1973 pracoval ako podnikový právnik v strojárskych závodoch v Novej Dubnici. Bol právnikom v niekoľkých ďalších firmách a mimovládnych rómskych organizáciách.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Gustáv Karika všeobecná verejnosť interný
Ondrej Ruszó – tvorba výtvarného diela
vytvorené: 28. 06. 2016 12:54 upravené: 21. 08. 2019 15:34
Ondrej Ruszó je amatérsky výtvarník, ktorý žije a tvorí v obci Plešivec. Narodil sa v Revúcej. Spolu s výtvarníkom Tiborom Oláhom prevádzkujú vlastný ateliér. S výtvarným umením začal už v útlom veku, počas základnej školy. Mal obdobia, kedy sa výtvarnému umeniu nevenoval. Hovorí, že keď človek má talent, tak ho bude mať vždy, aj keď sa maľovaniu nevenuje niekoľko rokov. Vo výtvarnom umení sa zdokonaľoval počas práce na stavbách v Bratislave. Po práci navštevoval kurz výtvarného umenia. Prvé práce začal publikovať v novinách Romano nevo ľil ešte začiatkom deväťdesiatych rokov. Ilustroval básne. Väčšinou sa venuje zobrazovaniu náboženských tém, kreslí portréty, zaujíma ho tiež architektúra budov. V tomto digitálnom objekte je zachytená kresba uhlíkom – ilustrácia do novín Romano nevo ľil.
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne hmotné umelecké in persona maľba Ondrej Ruszó všeobecná verejnosť interný
Tibor Oláh - ocenenia
vytvorené: 28. 06. 2016 12:38 upravené: 19. 08. 2019 16:03
Tibor Oláh je amatérsky výtvarník, ktorý žije a pôsobí v obci Plešivec. Narodil sa v Detve, pochádza z 8 súrodencov. K maľovaniu ho priviedol jeho brat Dušan Oláh. Vo výtvarnej tvorbe sa venuje hlavne téme zobrazovania prírody - krajiniek a dedinských sídiel. Jeho tvorbu charakterizujú výrazné farby. Maľuje na plátno i sololit. Ako hovorí, maľuje to, čo má v pamäti z detstva. Inšpiráciu hľadá aj v prírode, ktorú si dokumentuje na videozáznam.
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne hmotné 2D artefakt slovenčina Tibor Oláh všeobecná verejnosť interný
Tibor Oláh - tvorba výtvarného diela
vytvorené: 28. 06. 2016 12:17 upravené: 19. 08. 2019 15:49
Tibor Oláh je amatérsky výtvarník, ktorý žije a pôsobí v obci Plešivec. Narodil sa v Detve, pochádza z 8 súrodencov. K maľovaniu ho priviedol jeho brat Dušan Oláh. Vo výtvarnej tvorbe sa venuje hlavne téme zobrazovania prírody – krajiniek a dedinských sídiel. Jeho tvorbu charakterizujú výrazné farby. Maľuje na plátno i sololit. Ako hovorí, maľuje to, čo má v pamäti z detstva. inšpiráciu hľadá aj v prírode, ktorú si dokumentuje na videozáznam. V tomto digitálnom objekte je zachytená tvorba rómskej osady Pastovník v Detve, kde prežil svoje detstvo. Maľba vznikla ako ilustrácia pre zverejnenie v novinách Romano nevo ľil.
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne hmotné umelecké in persona maľba Tibor Oláh všeobecná verejnosť interný