Ľudová hudba Júliusa Bandyho
vytvorené: 16. 08. 2019 12:48 upravené: 16. 08. 2019 15:11
Výber fotografií cimbalovej kapely z Prešova, kde sa muzikantstvo dedí z pokolenia na pokolenie. Kapela je zložená z otca Júliusa Bandyho a jeho troch synov - Kristiána, Júliusa, Samuela. V kapele hrajú na cimbal, kontrabas, husle a violu. Z hudobných žánrov interpretujú vážnu aj zábavnú hudbu. V ich repertoári nájdeme slovenský i rómsky folklór, hudbu iných národnostných menšín - židovskú, rusínsku, maďarskú, ruskú, venujú sa aj filmovej hudbe.
Otec Július Bandy pochádza z hudobníckej rodiny. Narodil sa vo Veľkom Šariši. Na Základnej umeleckej škole Mikuláša Moyzesa v Prešove vyštudoval hru na cimbal. Ovláda hru na saxofón, kontrabas a harmoniku. V rokoch 1982-1983 pôsobil v detskom folklórnom súbore Dúbravienka v Prešove. V rokoch 1985-1986 pôsobil v detskom folklórnom súbore Šarišanček v Prešove. Ako 15 ročný pôsobil v Ukrajinskom divadle v Prešove. Vojenskú službu vykonával vo Vojenskom umeleckom súbore Jánošík vo Zvolene (1993-1994). Ako cimbalista pôsobil vo viacerých kapelách a súboroch – Ľudová hudba Prešovčan, Folklórny súbor Sabinovčan, Ľudová hudba Čardáš z Prešova, Ľudová hudba Jána Budyiho z Humenného.
Kristián Bandy študoval husle na Základnej umeleckej škole Mikuláša Moyzesa v Prešove. V štúdiu pokračoval na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Prešove (1.-3. ročník), neskôr prestúpil na Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Košiciach (4.-6. ročník). V štúdiu na husliach bude pokračovať na Katolíckej univerzite v Ružomberku, pracovisku v Spišskom Podhradí. Hosťuje v hudobnej zložke divadla Romathan, vedie hudobnú zložku súboru Fijalečka pri ZŠ Šrobárová v Prešove. V rodinnej kapele hrá na violu.
Július Bandy študoval cimbal na Základnej umeleckej škole Mikuláša Moyzesa v Prešove. V štúdiu pokračoval na Súkromnom hudobnom a dramatickom konzervatóriu v Košiciach (1.-4. ročník), kde v školskom roku 2018-2019 zmaturoval. V kapele hrá na kontrabas.
Samuel Bandy je primášom rodinnej kapely. Študuje husle na Základnej umeleckej škole Mikuláša Moyzesa v Prešove. Za hru na husliach získal niekoľko významných ocenení na súťažiach na Slovensku.
Rodinná kapela vznikla v roku 2013.
Synovia Kristián a Július sú absolventmi Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Košiciach. Samuel je zatiaľ žiakom jednej zo základných škôl v Prešove.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna vážna hudba zábavná hudba mix kvarteto pôvodná prevzatá všeobecná verejnosť interný
Viliam Šarközy st.
vytvorené: 16. 08. 2019 12:19 upravené: 16. 08. 2019 12:19
Viliam Šarközy (1939) je v súčasnosti najstarším umeleckým kováčom v Dunajskej Lužnej. Jeho kováčske výrobky sa dlhé roky predávali v ÚĽUVe – predajniach ústredia ľudovoumeleckej výroby. Je autorom viacerých veľkých sôch vyrobených s veľkou dávkou umeleckého videnia a kováčskeho fortieľu.
Dunajskej Lužnej sa v minulosti hovorilo Železná dedina. Kováčske remeslo tu má vyše 300 ročnú tradíciu a dodnes je tu najväčší počet kováčskych dielní v rámci celého Slovenska.
Súbor fotografií dokumentuje spomienkové rozprávanie o kováčskom remesle.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Vilam Šarközy všeobecná verejnosť interný
Ivan Akimov
vytvorené: 15. 08. 2019 15:52 upravené: 16. 08. 2019 11:58
Ivan Akimov, hudobník s ruskými koreňmi vyrastajúci vo Francúzsku, žijúci v Kežmarku na Slovensku, sa venuje profesionálne rómskym deťom v umeleckom súbore Kesaj čhave. Za svoju dlhoročnú prácu v umeleckej oblasti a práci s Rómami bol ocenený francúzskym veľvyslancom na Slovensku a získal štátne vyznamenanie Rádu Národného rytiera. Súbor fotografií dokumentuje vystúpenie súboru počas podujatia Živé knihy, ktoré pripravila Štátna vedecká knižnica v Prešove.
kategória: tanec
tagy: folklórny autentický mužský ženský tanečné teleso pôvodná choreografia Ivan Akimov všeobecná verejnosť interný
Pamätník Cinka Panny
vytvorené: 21. 06. 2019 10:47 upravené: 21. 06. 2019 10:48
Fotografie dokumentujúce pamätník rómskej primášky Cinka Panny. Autorom je rezbár a sochár Aladár Igó. Pamätník bol inštalovaný v roku 1992 v obci Gemer.
Cinka Panna - legendárna rómska primáška známa v celom Uhorsku, Poľsku a Rumunsku (niekedy uvádzaná ako Cinková Panna)
* 1711 – Gemer (okr. Rimavská Sobota)
† 5. február 1772 - pochovaná v Gemeri
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne digitálne umelecké 3D artefakt socha Cinka Panna všeobecná verejnosť interný
Jozef Cichý
vytvorené: 21. 06. 2019 10:39 upravené: 21. 06. 2019 11:07
Jozef Cichý (1966-) je výtvarník rómskeho pôvodu, pochádzajúci z Nižného Žipova, okres Trebišov. Vyučil sa za automechanika, neskôr sa venoval výlučne maliarstvu. Vo výtvarnej tvorbe ho ovplyvnili predovšetkým Salvador Dalí, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti a Rafael Santi. V rámci výtvarného umenia pracuje hlavne s akrylovými a olejovými farbami, maľuje prevažne na plátno a sololit. Má aj niekoľko nástenných malieb v kostoloch a domoch smútku. Hlavnými témami jeho výtvarných diel sú okrem sakrálnych motívov aj témy rodiny, vojny a rómstva. V 90. rokoch bol za maľbu ocenený v celoslovenskej súťaži amatérskej výtvarnej tvorby v Trenčíne. Svoje diela vystavoval s ďalšími rómskymi výtvarníkmi v Poľsku, v Múzeu rómskej kultúry v Brne, v Bratislave na výstave Odtlačky srdca na paletách rómskych výtvarníkov, v Prešove, v Michalovciach na výstave s názvom Romane čercheňa (Rómske hviezdy) či v Stropkove. Jeho obrazy sa momentálne nachádzajú v približne 30 obciach v domoch smútku, v niekoľkých kostoloch, v Múzeu rómskej kultúry v Brne a na ďalších miestach na Slovensku aj v zahraničí.
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Jozef Cichý všeobecná verejnosť interný
Cigánsky boxer
vytvorené: 21. 06. 2019 09:54 upravené: 21. 06. 2019 10:30
Fotografie z monodrámy s názvom Cigánsky boxer. V predstavení je zobrazený skutočný príbeh rómskeho boxera Johanna Trollmanna, ktorý sa v roku 1933 stal majstrom Nemecka v poloťažkej váhe. Kvôli rómskemu pôvodu mu titul neskôr odobrali.
V roku 1943 bol zavraždený v koncentračnom tábore v Neuengamme.
Monodrámu pripravilo divadlo BuranTeatr z Brna, pričom postavu rómskeho boxera stvárnil Filip Teller.
kategória: dráma
tagy: divadlo dráma činohra scénická originál čeština BuranTeatr všeobecná verejnosť interný
Romathan - hudobná skúška
vytvorené: 09. 12. 2018 15:58 upravené: 03. 06. 2021 09:47
Séria fotografií, ktoré dokumentujú skúšku orchestra divadla Romathan. Divadlo Romathan zriadilo Ministerstvo kultúry SR v máji 1992 v Košiciach. Od 1. 1. 2002, v súvislosti s transformáciou krajov, je divadlo v riadení Košického samosprávneho kraja.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna zábavná hudba ľudová orchester pôvodná prevzatá Romathan všeobecná verejnosť interný
Romathan - tanečná skúška
vytvorené: 09. 12. 2018 15:52 upravené: 03. 06. 2021 09:36
Séria fotografií, ktoré dokumentujú tanečnú skúšku tanečnej zložky divadla Romathan. Divadlo Romathan zriadilo Ministerstvo kultúry SR v máji 1992 v Košiciach. Od 1. 1. 2002, v súvislosti s transformáciou krajov, je divadlo v riadení Košického samosprávneho kraja.
kategória: tanec
tagy: folklórny autentický mužský ženský tanečné teleso pôvodná choreografia Romathan všeobecná verejnosť interný
Vilko v lesnej ríši
vytvorené: 09. 12. 2018 15:47 upravené: 03. 06. 2021 08:45
Divadlo Romathan uviedlo hudobnú rozprávku pre deti predškolského a mladšieho školského veku s názvom Vilko v lesnej ríši. Cieľom činohry je poukázať na dobro, ktorého v živote ľudí nie je nikdy dosť. Umiestnením deja do lesného prostredia sa deti majú možnosť zoznámiť so zvieracími postavami, ktoré v diele preberajú pozitívne ľudské vlastnosti.
kategória: dráma
tagy: divadlo dráma scénická činohra originál slovenčina rómčina Romathan deti a mládež interný
Tajomný svet a chlpáčikovia
vytvorené: 07. 12. 2018 21:12 upravené: 07. 12. 2018 21:12
Premiéru divadelného predstavenia "Tajomný svet a chlpáčikovia" pre deti odohralo divadlo Romathan. Inscenačná rozprávka ponúka divákovi pohľad na imaginatívny svet lesnej ríše, ktorému vládne kráľovná "Bachtaľori". V rozprávkovom príbehu malý divák odhaľuje tajomstvo dobra a lásky na pozadí zla a intríg odohrávajúcich sa tak v Tajomnom svete, ako aj vo svete ľudí. Žáner: spevohra na rozprávkové motívy, jazyk predstavenia: slovenský primárny, rómsky sekundárny, výprava: klasická rekvizitárna, hra nie je interaktívna, ale performatívna. Účinkujúci: Karel Adam, Oto Bunda, Milan Godla, Marián Balog, a ďalší.
kategória: výtvarné umenie
tagy: sekulárne digitálne umelecké fotografia Romathan všeobecná verejnosť interný