Štefan Banyák - rozprávanie

vytvorené: 16. 07. 2015 10:01 upravené: 17. 07. 2019 11:07

Štefan Banyák (1938 - ) je rómsky hudobník, hrajúci na husle. Je zakladateľom Orchestra dunajskostredských rómskych muzikantov, v súčasnosti Biháriho orchestra a hlavným organizátorom Biháriho slávností, konajúcich sa každoročne v Dunajskej Strede. Muzikant je predsedom Občianskeho združenia (OZ) Dunajskostredských rómskych muzikantov. V súčasnosti sa venuje hlavne práci s mladými rómskymi hudobníkmi a je stále hudobne aktívny na rôznych hudobných podujatiach. Súbor fotografií obsahuje portréty hudobníka a fotografie ocenení.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Štefan Banyák všeobecná verejnosť internýEmília Kissová - rozprávanie

vytvorené: 16. 07. 2015 08:51 upravené: 28. 06. 2019 17:20

Séria fotografií z nahrávania spomienkového rozprávania s respondentkou Emíliou Kissovou z Orechovej Potône, ktorá rozprávala o zvykoch a tradíciách, o odlišnostiach a špecifikách života olašských Rómov na Slovensku.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Emília Kissová všeobecná verejnosť internýFreddie James Prinze

vytvorené: 15. 07. 2015 10:11 upravené: 12. 07. 2019 16:38

Jozef Fečo, amatérsky výtvarník, absolvent Strednej umeleckej školy v Prešove. Vyštudoval v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne začal tvoriť v roku 2011, prvým dielom je maľba Ježiša na plátne. Séria desiatich výtvarných portrétov svetových osobností vznikla v rámci prioritného projektu „Živé knihy (slovo – obraz – zvuk)“ podporeného Ministerstvom kultúry SR v období mesiacov apríl - máj 2015. Výtvarník Jozef Fečo pripravil 9 portrétov v domácom prostredí - v obci Kračúnovce. Desiaty portrét vznikol v priestoroch Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry. Zobrazenou osobou v portréte je americký herec a komik Freddie James Prinze (Frederick Karl Pruetzel). Narodil sa v San Juane v roku 1954 maďarským a portorikánskym rodičom. Najviac si ho ľudia pamätajú z komediálneho seriálu Chico a muž. Rozmer obrazu: 120cm (š) x 100cm (v). Podkladovým materiálom je sadrokartón. Použitá výtvarná technika: pop art - stencil art.

autor: Jozef Fečo

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne hmotné umelecké 2D artefakt maľba Jozef Fečo všeobecná verejnosť internýDjango Reinhardt

vytvorené: 15. 07. 2015 09:48 upravené: 12. 07. 2019 16:38

Jozef Fečo, amatérsky výtvarník, absolvent Strednej umeleckej školy v Prešove. Vyštudoval v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne začal tvoriť v roku 2011, prvým dielom je maľba Ježiša na plátne. Séria desiatich výtvarných portrétov svetových osobností vznikla v rámci prioritného projektu „Živé knihy (slovo – obraz – zvuk)“ podporeného Ministerstvom kultúry SR v období mesiacov apríl - máj 2015. Výtvarník Jozef Fečo pripravil 9 portrétov v domácom prostredí - v obci Kračúnovce. Desiaty portrét vznikol v priestoroch Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry. Zobrazenou osobou v portréte je zakladateľ rómskeho džezu Django Reinhardt (občianskym menom Jean Baptiste Reinhardt). Narodil sa v roku 1910 v Belgicku (v meste Liberchies), no mal francúzsky rómsky pôvod. Patril k skupine Rómov – Manušov. Bol jedným z najlepších skladateľov džezovej hudby a je považovaný za zakladateľa rómskej džezovej interpretácie, nazývaného aj gypsy jazz, gypsy swing alebo francúzsky manouché jazz. Prezývka Django znamená v rómčine "prebúdzam, budím". Zomrel 16. mája 1953 vo Francúzsku. Rozmer obrazu: 120cm (š) x 100cm (v). Podkladovým materiálom je sadrokartón. Použitá výtvarná technika: pop art - stencil art.

autor: Jozef Fečo

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne hmotné umelecké 2D artefakt maľba Jozef Fečo všeobecná verejnosť internýElvis Presley

vytvorené: 26. 06. 2015 12:36 upravené: 28. 06. 2019 14:41

Jozef Fečo, amatérsky výtvarník, absolvent Strednej umeleckej školy v Prešove. Vyštudoval v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne začal tvoriť v roku 2011, prvým dielom je maľba Ježiša na plátne. Séria desiatich výtvarných portrétov svetových osobností vznikla v rámci prioritného projektu „Živé knihy (slovo – obraz – zvuk)“ podporeného Ministerstvom kultúry SR v období mesiacov apríl - máj 2015. Výtvarník Jozef Fečo pripravil 9 portrétov v domácom prostredí - v obci Kračúnovce. Desiaty portrét vznikol v priestoroch Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry. Zobrazenou osobou v portréte je herec a spevák Elvis Presley. Narodil sa v USA v roku 1935 a zomrel v roku 1977 v USA. Viaceré zdroje píšu o jeho rómskom pôvode. Jeho predkovia by mali pochádzať z nemeckých Sintov. Iné zdroje tieto tvrdenia nepovažujú za pravdivé. Rozmer obrazu: 120cm (š) x 100cm (v). Podkladovým materiálom je sadrokartón. Použitá výtvarná technika: pop art - stencil art.

autor: Jozef Fečo

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne hmotné umelecké 2D artefakt maľba Jozef Fečo všeobecná verejnosť internýCharlie Chaplin

vytvorené: 26. 06. 2015 12:12 upravené: 28. 06. 2019 14:32

Jozef Fečo, amatérsky výtvarník, absolvent Strednej umeleckej školy v Prešove. Vyštudoval v odbore dizajn a tvarovanie dreva. Aktívne začal tvoriť v roku 2011, prvým dielom je maľba Ježiša na plátne. Séria desiatich výtvarných portrétov svetových osobností vznikla v rámci prioritného projektu „Živé knihy (slovo – obraz – zvuk)“ podporeného Ministerstvom kultúry SR v období mesiacov apríl - máj 2015. Výtvarník Jozef Fečo pripravil 9 portrétov v domácom prostredí - v obci Kračúnovce. Desiaty portrét vznikol v priestoroch Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry. Zobrazenou osobou v portréte je herec a komik Charlie Chaplin. Narodil sa v Anglicku v roku 1889 a zomrel v roku 1977 vo Švajčiarsku. Viaceré zdroje píšu o jeho rómskom pôvode. Ian Hancock vo svojej knihe My rómsky národ popisuje jeho rómsky pôvod. Matka Ch. Chaplina pochádzala spomedzi romaničalských kováčov. V spoločnosti Rómov trávil čo najviac času a svoju filmovú postavu modeloval na základe vlastného vnímania rómskeho života. Jeho ľútosť nad zaobchádzaním s Rómami v nacistickom Nemecku viedla k vytvoreniu postavy Hitlera vo filme Veľký diktátor (1940). Rozmer obrazu: 120cm (v) x 100cm (š). Podkladovým materiálom je sadrokartón. Použitá výtvarná technika: pop art - street art.

autor: Jozef Fečo

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne hmotné umelecké 2D artefakt maľba Jozef Fečo všeobecná verejnosť internýKríž

vytvorené: 25. 06. 2015 09:56 upravené: 17. 07. 2019 09:55

Igor Radič sa narodil v roku 1960 v Klenovci. Kováčske remeslo ho zaujímalo od malička. Po ukončení odborného učilišťa sa zamestnal v Jednotnom roľníckom družstve v Klenovci, kde pracoval ako kováč. Remeslu ho učili starí kováčski majstri. V roku 1995 si založil živnosť, ktorú dodnes prevádzkuje. Je štatutárnym zástupcom občianskeho združenia Rómske umelecké kováčstvo, prostredníctvom ktorého realizuje kováčske workshopy. Venuje sa priemyselnému i umeleckému kováčstvu. Pri práci v dielni mu pomáha jeho syn, Igor Radič ml. (1984). Na fotografii je zobrazený kríž. Výroba trvala 4 dni. použitý materiál - pásovina.  

autor: Igor Radič

kategória: remeslá

tagy: živé tradičné umelecké kov kováčstvo Igor Radič všeobecná verejnosť internýSvietnik

vytvorené: 25. 06. 2015 09:25 upravené: 28. 06. 2019 13:31

Igor Radič sa narodil v roku 1960 v Klenovci. Kováčske remeslo ho zaujímalo od malička. Po ukončení odborného učilišťa sa zamestnal v Jednotnom roľníckom družstve v Klenovci, kde pracoval ako kováč. Remeslu ho učili starí kováčski majstri. V roku 1995 si založil živnosť, ktorú dodnes prevádzkuje. Je štatutárnym zástupcom občianskeho združenia Rómske umelecké kováčstvo, prostredníctvom ktorého realizuje kováčske workshopy. Venuje sa priemyselnému i umeleckému kováčstvu. Pri práci v dielni mu pomáha jeho syn, Igor Radič ml. (1984). Na fotografii je zobrazený svietnik. Vyrobil ho podľa vlastného nákresu.

autor: Igor Radič

kategória: remeslá

tagy: živé tradičné úžitkové kov kováčstvo Igor Radič všeobecná verejnosť internýTomáš Botló - Besame Mucho

vytvorené: 22. 06. 2015 06:59 upravené: 08. 05. 2023 20:08

Tomáš Botló - spevák a hudobník, hrá amatérsky na gitare, ale predovšetkým na klavíri, ktorý aj študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Tvorí vlastné autorské piesne, doma si zriadil nahrávacie štúdio, a tak sa prejavil aj ako skvelý zvukový technik. Tomáš mieša rómsku hudbu s modernými žánrami, ako sú napr. džez, funk, hip-hop, latino, flamengo, pop a tento žánrový synkretizmus z neho robí všestranného multikultúrneho a multižánrového hudobníka. Spolupracoval s viacerými slovenskými i zahraničnými rapermi a umelcami. Hudba, text - Consuelo Velázquez ,,Besame Mucho". Interpretácia - Tomáš Botló.

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop sólo prevzatá španielčina Tomáš Botló všeobecná verejnosť internýTomáš Botló - Prosím, vráť sa

vytvorené: 22. 06. 2015 06:54 upravené: 08. 05. 2023 20:08

Tomáš Botló - spevák a hudobník, hrá amatérsky na gitare, ale predovšetkým na klavíri, ktorý aj študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Tvorí vlastné autorské piesne, doma si zriadil nahrávacie štúdio, a tak sa prejavil aj ako skvelý zvukový technik. Tomáš mieša rómsku hudbu s modernými žánrami, ako sú napr. džez, funk, hip-hop, latino, flamengo, pop a tento žánrový synkretizmus z neho robí všestranného multikultúrneho a multižánrového hudobníka. Spolupracoval s viacerými slovenskými i zahraničnými rapermi a umelcami. Pieseň ,,Prosím, vráť sa" je autorskou piesňou, autorom textu a hudby je Tomáš Botló.

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop sólo pôvodná autorská slovenčina Tomáš Botló všeobecná verejnosť interný


Záznamov na stránku