Proces terénnej sociálnej práce v sociálne vylúčenej komunite

vytvorené: 01. 06. 2016 13:38 upravené: 17. 01. 2018 10:59

Táto publikácia vznikla ako súčasť vzdelávania pracovníkov programu podpory komunitnej sociálnej práce v obciach, ktoré pre Fond sociálneho rozvoja realizovalo PDCS, o. z. Je určená predovšetkým sociálnym pracovníkom v teréne, ktorí často potrebujú praktickú pomoc pri zvládaní procesu náročnej práce s klientmi. Nemá byť učebnicou pre študentov, skôr príručnou čítankou pre praktikov. Vo svojom obsahu opisuje viac-menej chronologicky priebeh práce s klientom od začiatku pomáhajúceho vzťahu až po jeho ukončenie.

Zdroj: PDCS

kategória: literatúraPočasie je také, aké si ho urobíš

vytvorené: 01. 06. 2016 13:35 upravené: 17. 01. 2018 10:59

Knižka, ktorú vydalo združenie PDCS, ponúka 10 rozhovorov s ľuďmi o tom, prečo sa rozhodli nemyslieť len na seba. Oplatí sa "robiť dobro" a byť altruistom? Je možné pomáhať druhým ľuďom tak, že si riešime vlastné problémy? V čom je podstata altruizmu a pomáhania iným?

Knižka nie je sociologickou štúdiou, ale cez príbehy konkrétnych ľudí hľadá odpovede na to, či pomáhať bolí alebo je skôr zábavou, či je altruizmus náhodou alebo plánovaným postojom. Na 150 stranách si môžete prečítať o hladení vlastného ega a obetovaní sa iným. Dozviete sa tiež, aké myšlienky a skutky spájajú ekologického aktivistu, ktorý založil prvú súkromnú rezerváciu na Slovensku; podnikateľa, podporujúceho deti bez rodičov; saleziánskeho kňaza, ktorý spolu s Rómami postavil kostol či psychologičku, ktorá po tragickej udalosti v rodine našla východisko v pomoci ľuďom s podobnou skúsenosťou.

Táto je knižka je aj o veciach, ktoré si netreba nechávať pre seba, ale treba ich podať ďalej. Prečítajte si ju, inšpirujte sa a ponúknite ju svojím priateľom a známym.

Zdroj: PDCS

kategória: literatúraFundraising bez hraníc

vytvorené: 01. 06. 2016 13:28 upravené: 17. 01. 2018 10:58

Kniha obsahuje 16 prípadových štúdií zo strednej Európy a 5 štúdií zo Spojeného kráľovstva s poznatkami a odporúčaniami pre fundraiserov. Je výsledkom práce 24 expertov v štyroch tematických pracovných skupinách (Topical Working Groups) tohto projektu. Ponúka skúsenosti dvadsiatky organizácií z nášho regiónu a Spojeného Kráľovstva. Táto publikácia vznikla v rámci programu Posilnenie fundraisingových kapacít mimovládnych rozvojových organizácií v Strednej Európe, ktorý bol financovaný Európskou úniou a realizovaný s finančnou podporou SlovakAid.

Zdroj: PDCS

kategória: literatúraEfektívna komunikácia v terénnej sociálnej práci

vytvorené: 01. 06. 2016 13:18 upravené: 17. 01. 2018 10:58

O čom je a o čom nie je táto publikácia? Je o komunikácii v sociálnej práci. Prednosť dostali komunikačné témy, ktoré pomáhajúci praktici najviac potrebujú vo svojej každodennej práci v teréne. Nejde o ďalší teoretický spis, ale chce sa vyhnúť aj neprimeranému zjednodušovaniu. Príručka sa vôbec nesnaží o systematické pokrytie všetkých aspektov komunikácie. To by na takej malej ploche viedlo k všeobecnosti a k povrchnosti. Prednosť dostali poznatky a cvičenia k efektívnej komunikácii, s ktorými sa terénny sociálny pracovník stretáva v každodennej praxi. Nenájde v nej teóriu, poznatky sú vyberané veľmi selektívne. V príručke ostali len také, ktoré sa priamo vzťahujú k praktickým cvičeniam. Na všetky ostatné nezostalo miesto, i keď mnohé z nich sú zaujímavé samy o sebe. Pre čitateľov, ktorých téma oslovila, je na konci príručky uvedený výber odporúčanej českej a slovenskej literatúry o teoretickejších aspektoch komunikácie.

Zdroj: PDCS

kategória: literatúraČo sa podarilo

vytvorené: 01. 06. 2016 13:06 upravené: 17. 01. 2018 10:58

Cieľom vydania tejto brožúry bolo prezentovanie výsledkov a príkladov projektového úspechu Programu integrácie Rómov. Každý text je štúdiou konkrétnej súčasti programu. Spolu predstavujú najlepšie príklady z tohto rozsiahleho a rôznorodého projektu. Táto brožúra je určená neziskovým organizáciám, donorom, médiám a ďalším, ktorí pracujú s Rómami na miestnej, národnej či medzinárodnej úrovni. Organizácia Partners verí, že brožúra bude motivovať donorov, vlády a ďalšie organizácie, aby podporili iniciatívy integrácie Rómov a aby využili Program integrácie Rómov ako model pre prácu v regióne v budúcnosti. 

Zdroj: PDCS

kategória: literatúraČo sa osvedčilo

vytvorené: 01. 06. 2016 12:56 upravené: 17. 01. 2018 10:57

V prvej polovici roku 2003 PDCS vydalo v spolupráci s Partners Hungary 1. vydanie brožúry "Čo sa osvedčilo? Výber z rómskych projektov v strednej a východnej Európe" v slovenskom jazyku. Publikácia bola vydaná vďaka podpore Charles Stewart Mott Foundation. Brožúra obsahuje stručné informácie o situácii Rómov v piatich krajinách strednej a východnej Európy (z Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Rumunska a Slovenska) a ako inšpiráciu ponúka z každej krajiny základné informácie o cieľovej skupine, krokoch a dopadoch v troch vybraných projektoch. Projekty boli vybrané členmi medzinárodnej redakčnej skupiny, ktorí brožúru aj redigovali.

Zdroj: PDCS

kategória: literatúraČítanka pre pokročilé neziskové organizácie

vytvorené: 01. 06. 2016 12:44 upravené: 17. 01. 2018 10:57

Tretí sektor je jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich súčastí spoločnosti a má na ňu stále väčší vplyv. Súčasné neziskové organizácie sa veľmi líšia od svojich ponovembrových zárodkov spred desiatich rokov. Ľudia, čo tvoria neziskové organizácie, dozrievajú. Očividne sa zvyšuje vzdelanie a informačné nároky ľudí, čo svoj profesionálny a ľudský záujem stotožnili s tretím sektorom. Čitatelia sa zmenili a tak sa aj táto kniha odlišuje od predchádzajúcej. Je to čítanka pre pokročilých. Je určená všetkým, čo chcú o treťom sektore vedieť viac, než len to najnutnejšie. Je určená ľuďom čo sú zvedaví, čo radi myslia "svojou hlavou", čo si rovnako cenia otázky ako odpovede.

Zdroj: PDCS

kategória: literatúraJán Rigó

vytvorené: 01. 06. 2016 10:55 upravené: 15. 08. 2019 14:47

Spevu sa začal venovať vo svojich 13 rokoch. V roku 1990 založil hudobnú skupinu RIKO, vydal aj svoj prvý album s názvom  Romano jílo v hudobnom vydavateľstve Akcent. V roku 1996  vydal ďalší album Šunen roma v zložení Ján Rigo, Imrich Mészaros, Martin Rigo, Daniel Rigo. O rok neskôr vydali  album Júlia Júlia. Od roku 1997 je sólovým spevákom. 

Albumy: Ľoľi ruža, Na cigánskej zábave, PF-2002,PF-2003,Tudod mi a bánat, Tiz piros virág, Sar me mange,  Magyar mulatók 1, Magyar mulatók 2, Cigánske leto. 

Vystupoval s domácimi  hviezdami  ako Oldo Hlaváček, Dušan Grúň, Jana Kocianová, Lýdia Volejníčková, Aťa  Klímová a mnoho ďalších. 

V marci 2009 v spolupráci s medzinárodne uznávanou kráľovnou cigánskych piesní, nositeľkou Kossúthovej ceny Bangó Margit, vydal CD s názvom Mulatok mert jól érzem magam - Zabávam sa lebo sa dobre cítim, za ktoré v júni 2009 získali Platinovú platňu za 15 000 predaných CD nosičov.  

Zároveň je aj spoluorganizátorom Žitnoostrovského rómskeho festivalu, členom občianskeho združenia Spoločnou cestou s rómskou kultúrou, ako aj spoluorganizátorom prestížnej ceny Rómska ruža. Je zakladateľom internetového rádia ,,Duj". 

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná hudba rom-pop duo prevzatá rómčina Ján Rigó všeobecná verejnosť internýPouličný spev

vytvorené: 01. 06. 2016 10:14 upravené: 15. 08. 2019 14:37

Fotografie zaznamenávajú pouličných muzikantov v uliciach centra mesta obce. Interpretmi sú ľudoví rómski speváci z obce Chminianske Jakubovany, ktorí účinkujú ako pouliční interpreti, občas ako hudobní hostia na rôznych podujatiach. Spievajú duety, ktoré sú doplnené o hru na gitarách. 

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná hudba rom-pop duo prevzatá rómčina Martin Holub Roman Holub všeobecná verejnosť internýGypsy Jazz Festival 2015

vytvorené: 01. 06. 2016 10:03 upravené: 08. 05. 2023 20:08

V poradí už 4. ročník Gypsy Jazz Festivalu, ktorého hlavným organizátorom je známy hudobník - saxofonista, skladateľ, kapelník a promotér Miloslav Suchomel sa uskutočnil 2. 2. 2015 v Bratislave, v Divadle Nová Scéna. Suchomel upustil od festivalového formátu oddelených koncertov a pre návštevníkov pripravil jednotné vystúpenie v sprievode jeho 30-členného orchestra s jazzovou i sláčikovou sekciou (vedenou koncertným majstrom SND Arpádom Patkoló), v rámci ktorého sa na pódiu prestriedalo viacero hudobných hostí: Američanka Gail Anderson a rómska speváčka z Nemecka Dotschy Reinhardt ako spevácke hviezdy, nasledoval americký saxofonista Bill Evans. Štylizovaný rómsky tanec predviedli tanečníčky z tanečnej skupiny Simony Horváthovej.  Hudobne festival osciloval na pomedzí žánrov, hlavne džezu, latina, orientálnych rytmov a vlastnej tvorby dotýkajúcej sa tradície rómskeho džezu. Sprievodnou akciou bola predajná výstava výtvarných diel akademických maliarov Vladislava Zabela, Pavla Pokorného a Jozefa Srnu mladšieho. 

kategória: hudba

tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-jazz orchester prevzatá viacjazyčné Milo Suchomel všeobecná verejnosť interný


Záznamov na stránku