Lomnické čháve - Mamo miri (Mama moja)
vytvorené: 14. 12. 2021 10:07 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Digitálny kultúrny objekt je videozáznamom interpretácie rómskej piesne Mamo miri (Mama moja) v podaní skupiny Lomnické čháve, zaznamenanej 8.7.2020 v Prešove. Pieseň sólovo zaspieval Nikolas Polhoš, na klavíri ho sprevádzal Roman Polhoš. Pieseň Mamo miri (Mama moja) patrí medzi smutné, žiaľne piesne. Text vypovedá o strate matky, ktorá je silným symbolom istoty a lásky.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop duo prevzatá rómčina Lomnické čháve všeobecná verejnosť interný
Lomnické čháve – Gelem, gelem (Išli sme, išli)
vytvorené: 14. 12. 2021 09:59 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Digitálny kultúrny objekt je videozáznamom interpretácie rómskej hymny Gelem, gelem, v podaní skupiny Lomnické čháve, vystúpenie bolo zaznamenané 8.7.2020 v Prešove. Rómska hymna bola oficiálne uznaná v roku 1971 na Prvom svetovom kongrese Rómov v Londýne. Na melódiu tradičnej rómskej piesne text napísal juhoslovanský skladateľ Žarko Jovanovič. Kapela Lomnické čháve ju interpretuje ako rýchlu pieseň, ktorá hudobne patrí do žánru rom-pop.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop kvarteto prevzatá rómčina Lomnické čháve všeobecná verejnosť interný
Lomnické čháve - Lomnické čháve sa voláme
vytvorené: 14. 12. 2021 09:37 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Pieseň s názvom Lomnické čháve sa voláme v podaní kapely Lomnické čháve je čardáš. Melódia piesne je postavená na folklórnom základe, dobre známa a populárna v rómskej komunite. Text je spievaný čiastočne po rómsky a čiastočne po slovensky. Autormi textu sú členovia kapely. Sami považujú túto pieseň za niečo ako svoju hymnu, alebo znelku, ktorá ohlasuje ich vystúpenia a hovorí o ich cieli, ktorým je tešiť a zabávať ľudí.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop kvarteto prevzatá slovenčina Lomnické čháve všeobecná verejnosť interný
Lomnické čháve - Ona ľúbi pomaranče
vytvorené: 13. 12. 2021 08:12 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Pieseň Ona ľúbi pomaranče v podaní skupiny Lomnické čháve je pôvodne piesňou s rovnakým názvom poľskej skupiny After Party zverejnená v roku 2016. Rovnako ako originálna pieseň v poľskom jazyku (Ona lubi pomarańcze) je aj jej cover verzia v slovenčine tanečná pieseň, s prvkami techno-popu a ska. Členovia skupiny Lomnické čháve interpretujú túto pieseň s pôvodným názvom, slovenským textom, no so špecificky rómskym spôsobom interpretácie.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop kvarteto prevzatá slovenčina Lomnické čháve všeobecná verejnosť interný
Sestra Maristella
vytvorené: 10. 12. 2021 13:38 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Sestra Maristella, občianskym menom Mária Kačová je rehoľnou sestrou rádu katolíckeho ženského rádu Congregatio Jesu, známeho pod ľudovým názvom „anglické panny“. Pôsobí v Prešove, kde roky pomáha týraným ženám, matkám s deťmi aj bezdomovcom. Organizuje zbierky potravín, ošatenia. Desaťročia je organistkou v konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove. V roku 2009 jej bola udelená Cena mesta Prešov. Je neterou prvej rómskej spisovateľky na Slovensku Eleny Lackovej.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Maristella všeobecná verejnosť interný
Ľudová hudba Štefana Cínu : Me tut na kamav; Le more e brača / Ja ťa neľúbim; Vezmi kontru, kamarát
vytvorené: 01. 12. 2021 09:42 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Ľudová hudba Štefana Cínu je hudobné teleso zložené zo štyroch muzikantov, založené v roku 2007. Zakladateľom bol Štefan Cína starší. Dnes kapela hrá v zložení: Martina Ďuriková Cínová (husle, spev), Štefan Cína mladší (akordeón, gitara, spev), Štefan Vansač (cimbal, spev) a Peter Pavlík (kontrabas, spev). Repertoár Ľudovej hudby Štefana Cínu tvoria tradičné piesne z celého východného Slovenska, ale tiež stredoslovenské a západoslovenské piesne. Vo videozázname sú dokumentované rómske piesne: Me tut nakamav; Le more, e brača / Ja ťa neľúbim, Vezmi kontru, kamarát. Tento záznam vznikol 15.11.2019 na jednom zo série podujatí, ktoré organizuje Štátna vedecká knižnica v Prešove pod názvom "Živé knihy".
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá rómčina Ľudová hudba Štefana Cínu všeobecná verejnosť interný
Ľudová hudba Štefana Cínu: Ľoľi paradička / Červená paradajka
vytvorené: 30. 11. 2021 11:00 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Ľudová hudba Štefana Cínu je hudobné teleso zložené zo štyroch muzikantov, založené v roku 2007. Zakladateľom bol Štefan Cína starší. Dnes kapela hrá v zložení: Martina Ďuriková Cínová (husle, spev), Štefan Cína mladší (akordeón, gitara, spev), Štefan Vansač (cimbal, spev) a Peter Pavlík (kontrabas, spev). Repertoár Ľudovej hudby Štefana Cínu tvoria tradičné piesne z celého východného Slovenska, ale tiež stredoslovenské a západoslovenské piesne. Vo videozázname je dokumentovaná rómska pieseň Ľoľi paradička / Červená paradajka. Tento záznam vznikol 15.11.2019 na jednom zo série podujatí, ktoré organizuje Štátna vedecká knižnica v Prešove pod názvom "Živé knihy".
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá rómčina Ľudová hudba Štefana Cínu všeobecná verejnosť interný
Ľudová hudba Štefana Cínu: Aničko, Aničko; Spoznala som muzikanta
vytvorené: 29. 11. 2021 08:37 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Ľudová hudba Štefana Cínu je hudobné teleso zložené zo štyroch muzikantov, založené v roku 2007. Zakladateľom bol Štefan Cína starší. Dnes kapela hrá v zložení: Martina Ďuriková Cínová (husle, spev), Štefan Cína mladší (akordeón, gitara, spev), Štefan Vansač (cimbal, spev) a Peter Pavlík (kontrabas, spev). Repertoár Ľudovej hudby Štefana Cínu tvoria tradičné piesne z celého východného Slovenska, ale tiež stredoslovenské a západoslovenské piesne. Vo videozázname sú dokumentované piesne: Aničko, Aničko; Spoznala som muzikanta. Tento záznam vznikol 15.11.2019 na jednom zo série podujatí, ktoré organizuje Štátna vedecká knižnica v Prešove pod názvom "Živé knihy".
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá rómčina Ľudová hudba Štefana Cínu všeobecná verejnosť interný
Na balockom kostole; Tadeto, tadeto - Ľudová hudba Alexandra Daška
vytvorené: 23. 11. 2021 11:44 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Cimbalová kapela Alexandra Daška hrá dve slovenské folklórne piesne: Na balockom kostole a Tadeto, tadeto. Kapela vznikla v roku 1992 v Banskej Bystrici. Repertoár kapely tvorí rómsky, slovenský aj inonárodný folklór, operetné a filmové melódie. Kapela vydala niekoľko CD nosičov. Primášom je Alexander Daško. Cimbal – Dezider Oláh Axman. Viola – Otto Daniš (Buli). Kontrabas – Jozef Berky (Klokan). Akordeón – Štefan Bučko (Kefa). Alexander Daško založil Súkromnú základnú umeleckú školu Lavuta v Banskej Bystrici, je hudobným pedagógom. A. Daško každoročne organizuje festival rómskej kultúry v Banskej Bystrici, s názvom Cigánsky oheň.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvinteto prevzatá Ľudová hudba Alexandra Daška všeobecná verejnosť interný
Odoj avel o vonato/Prichádza vlak - Ľudová hudba Alexandra Daška
vytvorené: 23. 11. 2021 10:19 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Cimbalová kapela Alexandra Daška hrá rómsku žiaľnu pieseň (halgató) Odoj avel o vonato/Prichádza vlak. Kapela vznikla v roku 1992 v Banskej Bystrici. Repertoár kapely tvorí rómsky, slovenský aj inonárodný folklór, operetné a filmové melódie. Kapela vydala niekoľko CD nosičov. Primášom je Alexander Daško. Cimbal – Dezider Oláh Axman. Viola – Otto Daniš (Buli). Kontrabas – Jozef Berky (Klokan). Akordeón – Štefan Bučko (Kefa). Alexander Daško založil Súkromnú základnú umeleckú školu Lavuta v Banskej Bystrici, je hudobným pedagógom. A. Daško každoročne organizuje festival rómskej kultúry v Banskej Bystrici, s názvom Cigánsky oheň.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvinteto prevzatá Ľudová hudba Alexandra Daška všeobecná verejnosť interný