Barbora Botošová
vytvorené: 13. 07. 2018 12:24 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Barbora Botošová - vnučka Jána Berkyho Mrenicu staršieho (koncertný majster Slovenského ľudovo-umeleckého kolektívu po dobu 33 rokov), a dcéra Eugena Botoša staršieho (šéf Violin Orchestra), sestra Eugena Botoša ml. (jazzový klavirista a skladateľ). V roku 2012 Barbora Botošová skončila štúdium hry na husle na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede profesora Petra Michalicu. Kurz kompozície absolvovala pod vedením Ľubice Čekovskej. Pôsobí ako slobodná umelkyňa, realizuje sa v hudobných telesách Bohémiens a Women Rebels. V rozhovore veľmi otvorene hovorí o svojom detstve, hudbe, štúdiu, vlastnej tvorbe, ako aj o stave rómskej hudby v súčasnosti, aj v historickom kontexte.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Barbora Botošová všeobecná verejnosť interný
Umením k rôznorodosti
vytvorené: 09. 07. 2018 16:29 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Záznam živého vystúpenia, Wave klub, 07.11.2015. Hudobný koncert Umením k rôznorodosti je jedinečným projektom, ktorý počas jedného hudobného večera predostrel krásy, jedinečnosť a vzájomnú prepojenosť kultúr národnostných menšín. Na koncerte zazneli skladby rómskej, židovskej, maďarskej, poľskej , ruskej, srbskej, rusínskej a bulharskej národnostnej menšiny, ovplyvnené veľmi populárnym world music štýlom . Všetky skladby vychádzajú najmä z ľudovej hudby národnostných menšín a zazneli v špecifických vlastných úpravách. Na čele hudobného zoskupenia v rámci tohto koncertu stojí mladá primáška Barbora Botošová, vnučka legendárneho Jána Berkyho Mrenicu staršieho a dcéra Eugena Botoša. Agata Siemaszko - spev, Marek Konček- husle , Ján Sivák - cimbal, viola, Maroš Sivák - gitara, Tomáš Gašpierik - kontrabas.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná mix orchester pôvodná ľudová viacjazyčné Barbora Botošová všeobecná verejnosť interný
Marco Pillo - Džesiko
vytvorené: 04. 07. 2018 17:00 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Marco Pillo - hudobník, spevák a skladateľ. Pôvodne vyštudoval hru na cimbal, neskôr gitaru. Počas štúdií v Španielsku, v Barcelone, sa stretol s miestnou rómskou flamenco hudobnou kultúrou, ktorá do značnej miery ovplyvnila jeho ďalšiu hudobnú tvorbu. Ako hudobný hosť večera autorského čítania Dušana Onodyho (básnická zbierka Venované Tebe, len Tebe) sa predstavil spevom a hrou na gitaru. Pieseň Džesiko je autorská, hudbu zložil Marco Pillo, text napísal Gejza Horváth (Brno, Česká republika).
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop sólo pôvodná autorská rómčina Marco Pillo všeobecná verejnosť interný
Marco Pillo - Evo, bičhav mange fotka
vytvorené: 04. 07. 2018 16:42 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Marco Pillo - hudobník, spevák a skladateľ. Pôvodne vyštudoval hru na cimbal, neskôr gitaru. Počas štúdií v Španielsku, v Barcelone, sa stretol s miestnou rómskou flamenco hudobnou kultúrou, ktorá do značnej miery ovplyvnila jeho ďalšiu hudobnú tvorbu. Ako hudobný hosť večera autorského čítania Dušana Onodyho (básnická zbierka Venované Tebe, len Tebe) sa predstavil spevom a hrou na gitaru. Pieseň Evo, bičhav mange fotka (Eva, pošli mi fotku), zľudovená pieseň, bola súčasťou jeho vystúpenia.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná rom-pop sólo prevzatá rómčina Marco Pillo všeobecná verejnosť interný
Marco Pillo - Phen mange, mamo
vytvorené: 04. 07. 2018 16:05 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Marco Pillo - hudobník, spevák a skladateľ. Pôvodne vyštudoval hru na cimbal, neskôr gitaru. Počas štúdií v Španielsku, v Barcelone, sa stretol s miestnou rómskou flamenco hudobnou kultúrou, ktorá do značnej miery ovplyvnila jeho ďalšiu hudobnú tvorbu. Ako hudobný hosť večera autorského čítania Dušana Onodyho (básnická zbierka Venované Tebe, len Tebe) sa predstavil spevom a hrou na gitaru. Pieseň Phen mange mamo (Povedz mi, mama), zľudovená pieseň, bola súčasťou jeho vystúpenia.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná flamenco sólo prevzatá rómčina Marco Pillo všeobecná verejnosť interný
Jozef Cichý - cesta k výtvarnému umeniu
vytvorené: 03. 07. 2018 15:48 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Jozef Cichý (1966-) je výtvarník rómskeho pôvodu, pochádzajúci z Nižného Žipova, okres Trebišov. Vyučil sa za automechanika, neskôr sa venoval výlučne maliarstvu. Vo výtvarnej tvorbe ho ovplyvnili predovšetkým Salvador Dalí, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti a Rafael Santi. V rámci výtvarného umenia pracuje hlavne s akrylovými a olejovými farbami, maľuje prevažne na plátno a sololit. Má aj niekoľko nástenných malieb v kostoloch a domoch smútku. Hlavnými témami jeho výtvarných diel sú okrem sakrálnych motívov aj témy rodiny, vojny a rómstva. V 90. rokoch bol za maľbu ocenený v celoslovenskej súťaži amatérskej výtvarnej tvorby v Trenčíne. Svoje diela vystavoval s ďalšími rómskymi výtvarníkmi v Poľsku, v Múzeu rómskej kultúry v Brne, v Bratislave na výstave Odtlačky srdca na paletách rómskych výtvarníkov, v Prešove, v Michalovciach na výstave s názvom Romane čercheňa (Rómske hviezdy) či v Stropkove. Jeho obrazy sa momentálne nachádzajú v približne 30 obciach v domoch smútku, v niekoľkých kostoloch, v Múzeu rómskej kultúry v Brne a na ďalších miestach na Slovensku aj v zahraničí.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Jozef Cichý všeobecná verejnosť interný
Ženský tanec - Romathan baví
vytvorené: 03. 07. 2018 15:31 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Ukážka tanečného predstavenia divadla Romathan pod názvom Romathan baví. Tanec predviedli členovia tanečnej zložky divadla počas vystúpenia v kultúrnom dome v obci Svinia. Tanec s typickými tanečnými rómskymi krokmi popretkávaný variáciami z moderných tancov kreatívnym spôsobom zakomponovali tanečníci do svojho vystúpenia. Práca s rukami, ramenami, bokmi s fenomenálnym využitím sekundárnych zložiek, akými sú: kostýmy, allfaktorika, či mimiká a gestá, dotvárajú celkový estetický obraz predstavenia.
kategória: tanec
tagy: folklórny štylizovaný ženský tanečné teleso pôvodná choreografia Romathan všeobecná verejnosť interný
Anitrin tanec - Romathan v novom šate
vytvorené: 03. 07. 2018 13:03 upravené: 08. 05. 2023 20:08
65. premiéra Divadla Romathan sa niesla v "novom šate". Hudobno-tanečné predstavenie popretkávané tradičnými rómskymi ťahavými piesňami. Orchestrálne pozadie predstavenia má svoje samostatné výstupy, v ktorých sa ukazuje prepojenosť a multikulturalita národov v Európe. Jednou z ukážok orchestra je aj klasická skladba nórskeho skladateľa Edvarda Griega s názvom Anitrin tanec. Skladba je súčasťou scénickej hudby k veršovanej dráme Henrika Ibsena s názvom Peer Gynt. Premiérovo zaznela vo februári 1876 v Kristianii, dnešnom Osle v Nórsku.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna vážna hudba impresionizmus orchester Romathan všeobecná verejnosť interný
Roman Godla
vytvorené: 22. 12. 2017 13:08 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Roman Godla (1974 - ) je dlhoročný člen Divadla Romathan, jeho tanečnej a hereckej sekcie. Počas svojho pôsobenia v divadle sa začal zaujímať o choreografiu. Tej sa venuje aj v súčasnosti. V rozhovore hovorí o svojich začiatkoch, umeleckých aj osobných ambíciách.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Roman Godla všeobecná verejnosť interný
JUDr. Gustáv Karika - rozprávanie
vytvorené: 21. 12. 2017 14:49 upravené: 08. 05. 2023 20:08
JUDr. Gustáv Karika (1930 - 2016) sa narodil na Myjave, v rómskej osade. Bol jedným z prvých právnikov rómskeho pôvodu v bývalom Československu. V rozprávaní, ktoré bolo zaznamenané 12.5.2014 v jeho bydlisku v Novej Dubnici sa postupne venuje biografickým aj faktografickým témam - od rodiny, cez vzdelávanie, kariéru až po dejinné udalosti, ktoré formovali náš geopolitický priestor od čias druhej svetovej vojny až po súčasnosť. V rozprávaní spomína niekoľko pojmov, pomenovaní a udalostí, ktoré nie sú súčasťou všeobecného vzdelania, preto uvádzame aj ich vysvetlenie.
Zväz Cigánov-Rómov (1969 – 1973) - Vznikol ako spoločenská organizácia počas tzv. obrodného procesu v Československu s cieľom dosiahnuť rovnoprávne a bezkonfliktné spolužitie a zmiernenie štátom riadenej asimilácie. Po nástupe normalizácie v roku 1973 bol zrušený.
Butiker/Nevodrom – hospodárske zariadenia Zväzu Cigánov-Rómov. Podporovali pracovné príležitosti pre Rómov, zadávali zákazky rómskym remeselníkom, zakladali dielne.
Andrej Andrejevič Vlasov (14.9.1901 – 2.8.1946) - sovietsky generál ruského pôvodu. Po bitke o Leningrad sa dostal do nemeckého zajatia, spolupracoval s nacistami, založil Ruskú oslobodeneckú armádu.
Vlasovci – nasledovníci generála Vlasova, vojenská jednotka sformovaná zo sovietskych vojnových zajatcov ako aj dobrovoľníkov, emigrantov a odporcov komunizmu (stalinizmu).
Rudolf Slánský - (31.7.1901, Nezvěstice – 3.12.1952, Praha) Generálny tajomník ÚV KSČ v rokoch 1945 – 1951). V roku 1951 bol obvinený z organizácie protištátneho sprisahania, v známych politických procesoch ho odsúdili a následne popravili. Súd ho rehabilitoval v roku 1963 a komunistická strana v roku 1968.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina JUDr. Gustáv Karika všeobecná verejnosť interný