Viktor Teru: Identita
vytvorené: 30. 11. 2023 10:04 upravené: 05. 12. 2023 11:37
Viktor Teru pochádza z Veľkých Kapušian. Vyštudoval sociálnu prácu a vystriedal viacero povolaní. Od roku 2014 pôsobí v nadácii Rómsky vzdelávací fond (REF), momentálne na pozícii národný facilitátor. Taktiež, je poradcom prezidentky Zuzany Čaputovej. V prvej časti jeho spomienkového rozprávania hovorí o svojom pôvode, o svojej práci, o svojej multilingválnosti a o postavení rómskeho jazyka v rámci iných jazykov, taktiež o rómskom aktivizme a o jeho kultúrnej identite.
kategória: rozprávanie
tagy: biografické monológ riadený slovenčina Viktor Teru všeobecná verejnosť interný
Živá kniha holokaust Ďusi band Schindlerov list
vytvorené: 28. 11. 2023 08:36 upravené: 20. 03. 2024 15:16
Autorom skladby Mohol som urobiť viac je skladateľ John Williams. Skladba je súčasťou originálneho soundtracku filmu Schindlerov zoznam (1993) režiséra Stevena Spielberga, ktorý získal ocenenie Americkej filmovej akadémie Oscar aj za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu.
Rodinnú kapelu s názvom Ďusi Band tvoria Július Bandy st. a jeho traja synovia Kristián, Július a najmladší Samuel. Cimbalová kapela z Prešova prezentuje tú najlepšiu tradíciu rómskych cimbalových zoskupení vysokým interpretačným umením svojich členov, ako aj rozsahom a žánrovým bohatstvom svojho repertoáru. Ten pozostáva z folklóru typicky rómskeho, ale aj slovenského a iných národov a národností, kapela hrá aj klasickú hudbu a nestratí sa ani v žánroch akým je džez, pop či filmové melódie. Skladba Mohol som urobiť viac v inštrumentálnej verzii bola zaznamenaná počas podujatia Živá kniha na tému Holokaust, v Prešove, 27.9.2018.
Nástrojové obsadenie
Husle (primáš) – Samuel Bandy
Kontrabas – Július Bandy ml.
Viola – Kristián Bandy
Cimbal – Július Bandy st.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna vážna hudba súčasná kvarteto prevzatá Ďusi Band všeobecná verejnosť interný
Živá kniha holokaust Ďusi band Hatikva (židovská hymna)
vytvorené: 27. 11. 2023 10:39 upravené: 10. 01. 2024 11:08
Hatikva, Ha-Tikva — izraelská štátna hymna. Vyjadruje nádej Židov na návrat do svojej krajiny a túžbu žiť v nej v pokoji, mieri a harmónii (hatikva = hebr. nádej). Jej text napísal v roku 1878 Naftali Herz Imber (*1856, †1909) ako báseň a v roku 1886 ju publikoval pod názvom Tikvatenu (Naša nádej). Melódiu zložil skladateľ Samuel Cohen, imigrant z Moldavska, ako populárnu ľudovú moldavsko-rumunskú melódiu, v ktorej zaznievajú hudobné motívy z Vltavy z cyklu Má vlast B. Smetanu. Počas 7. sionistického kongresu v Bazileji (1905) už bola veľmi obľúbená a jej štatút hymny sionistického hnutia bol potvrdený na 18. kongrese v Prahe (1933). Štátnou hymnou je od 1948. V niektorých komunitách sa spieva ako záverečná pieseň bohoslužby vďakyvzdania alebo po jedle.
Video je záznamom inštrumentálnej interpretácie skladby v podaní rómskej cimbalovej kapely Ďusi Band.
Rodinnú kapelu s názvom Ďusi Band tvoria Július Bandy st. a jeho traja synovia Kristián, Július a najmladší Samuel. Cimbalová kapela z Prešova prezentuje tú najlepšiu tradíciu rómskych cimbalových zoskupení vysokým interpretačným umením svojich členov ako aj rozsahom a žánrovým bohatstvom svojho repertoáru. Ten pozostáva z folklóru typicky rómskeho ale aj slovenského a iných národov a národností, kapela hrá aj klasickú hudbu a nestratí sa ani v žánroch akým je džez, pop či filmové melódie. Skladba Hatikvah v inštrumentálnej verzii bola zaznamenaná počas podujatia Živá kniha na tému Holokaust, v Prešove, 27.9.2018.
Nástrojové obsadenie
Husle (primáš) – Samuel Bandy
Kontrabas – Július Bandy ml.
Viola – Kristián Bandy
Cimbal – Július Bandy st.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Ďusi Band všeobecná verejnosť interný
Ján Jóny
vytvorené: 23. 11. 2023 13:39 upravené: 24. 11. 2023 09:47
Ján Jóny žije a pracuje v Michalovciach. Od malička bol vedený k hre na husliach, avšak hudobné vzdelanie nadobudol v hre na dychové nástroje, najprv na Vojenskom konzervatóriu v Roudnici nad Labem v Českej republike, kde študoval hru na tubu, neskôr na Konzervatóriu v Košiciach. Niekoľko rokov pôsobil, ako člen Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR. Neskôr sa vrátil k hre na husliach a začal hrávať s viacerými ľudovými súbormi. Od roku 2014 pôsobí na Súkromnej základnej umeleckej škole Jurošík v Michalovciach, ako učiteľ hudby a v súčasnosti je taktiež členom ľudovej hudby Štefana Cínu.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Ján Jóny všeobecná verejnosť interný
Štefan Vansač
vytvorené: 21. 11. 2023 13:13 upravené: 23. 11. 2023 16:25
Štefan Vansač pochádza zo Spišskej Novej Vsi. Študoval hru na cimbal na Konzervatóriu v Košiciach. V súčasnosti pôsobí ako učiteľ na Základnej umeleckej škole v Spišskej Novej Vsi a na Základnej umeleckej škole v Smižanoch, kde vyučuje hru na cimbal. Od roku 2015 je členom Ľudovej hudby Štefana Cínu, s ktorou nahrali CD s názvom Ja chlapec chudobni. S kapelou sa taktiež podieľali na hudbe k slovenskému filmu Loli paradička, taktiež na CD pre folklórny súbor Orgonina a folklórnu skupinu Jamničan. Spolu s kapelou sa zúčastnili niekoľkých veľkých TV programov, v roku 2017 to bola TV show Zem spieva, v roku 2018 Československo má talent.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Štefan Vansač všeobecná verejnosť interný
Leonard Farkas
vytvorené: 16. 11. 2023 09:04 upravené: 30. 11. 2023 07:25
Leonard Farkas pochádza zo Slovenska, z Dunajskej Stredy, z maďarsky hovoriacej rodiny. Venuje sa mágii a kúzlam od detstva. Študoval na kúzelníckej škole v Budapešti, zúčastnil sa na viacerých medzinárodných súťažiach a spolupracoval s rôznymi umelcami, napr. huslista Zoltán Mága alebo tanečná skupina R3D ONE. Vo videu je zaznamenaný rozhovor a taktiež ukážky z jeho predstavenia.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ všeobecný maďarčina Leonard Farkas všeobecná verejnosť
Ďusi Band - Čhajori romaňi (Dievčatko rómske)
vytvorené: 26. 10. 2023 10:33 upravené: 16. 11. 2023 14:53
Pieseň Čhajori romaňi - Dievčatko rómske nemá známeho autora, no od čias 2. svetovej vojny sa považuje za hymnu slovenských Rómov. Jej text sa priamo viaže na utrpenie Rómov v pracovných a vyhladzovacích táboroch.
Rodinnú kapelu s názvom Ďusi Band tvoria Július Bandy st. a jeho traja synovia Kristián, Július a najmladší Samuel. Cimbalová kapela z Prešova prezentuje tú najlepšiu tradíciu rómskych cimbalových zoskupení vysokým interpretačným umením svojich členov, ako aj rozsahom a žánrovým bohatstvom svojho repertoáru. Ten pozostáva z folklóru typicky rómskeho ale aj slovenského a iných národov a národností, kapela hrá aj klasickú hudbu a nestratí sa ani v žánroch akým je džez, pop či filmové melódie. Pieseň v inštrumentálnej verzii bola zaznamenaná počas podujatia Živá kniha na tému Holokaust, v Prešove, 27.9.2018.
Nástrojové obsadenie
Husle (primáš) – Samuel Bandy
Kontrabas – Július Bandy ml.
Viola – Kristián Bandy
Cimbal – Július Bandy st.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna zábavná hudba ľudová kvarteto prevzatá Ďusi Band všeobecná verejnosť interný
Friš Čardáš - Ľudová hudba Júliusa Žigu
vytvorené: 09. 05. 2023 10:19 upravené: 03. 07. 2023 22:43
Rodinnú cimbalovú kapelu s názvom Ľudová hudba Júliusa Žigu tvoria otec Július, dcéra Bohdana a syn Filip. Rodina pochádza z mesta Gelnica a udržiava nažive tradíciu ľudovej rómskej hudby. Všetci traja absolvovali klasické hudobné vzdelanie, sú skvelými interpretmi žánrovo bohatého repertoáru, ktorý zahŕňa rómsky a čiastočne aj slovenský folklór.
Nástrojové obsadenie:
Július Žiga – kontrabas, Bohdana Žigová – violončelo, spev, Filip Žiga - husle, Július Bandy (hosť) - cimbal, Kristián Bandy (hosť) - viola, Vladimír Plachetka (hosť) - akordeón.
Inštrumentálna skladba, jej autora ani názov kapelník Július Žiga neuvádza, je to však tradične hrávaný čardáš vo svižnom tempe, tzv. friss csárdás.
Záznam bol vytvorený 11.12.2021 v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.
kategória: hudba
tagy: inštrumentálna zábavná ľudová sexteto prevzatá Ľudová hudba Júliusa Žigu všeobecná verejnosť interný
Šukar jakha la čha hin - Ľudová hudba Štefana Cínu (Krásne oči to dievča má)
vytvorené: 04. 04. 2023 15:07 upravené: 28. 08. 2023 17:00
Rómska ľudová pieseň, zaznamenaná 8.7.2022 v rámci cyklu Dokumentácia rómskych cimbalových kapiel na Slovensku. Pieseň je tanečná, rýchla, tradičný Romungro čardáš. Súrodenci Cínovci (Štefan – harmonika, Martina – husle, spev) sa túto pieseň naučili doma od otca, ktorý sa ju rovnako naučil od svojho otca. Text piesne je v rómskom jazyku.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná ľudová kvinteto prevzatá rómčina Ľudová hudba Štefana Cínu všeobecná verejnosť interný
Daje, daje - Ľudová hudba Štefana Cínu (Mamka, mamka)
vytvorené: 04. 04. 2023 14:59 upravené: 28. 08. 2023 16:52
Rómska ľudová pieseň, zaznamenaná 8.7.2022 v rámci cyklu Dokumentácia rómskych cimbalových kapiel na Slovensku. Pieseň je tanečná, rýchla, tradičný Romungro čardáš. Súrodenci Cínovci (Štefan – harmonika, Martina – husle, spev) sa túto pieseň naučili doma od otca, ktorý sa ju rovnako naučil od svojho otca. Text piesne je v rómskom jazyku.
kategória: hudba
tagy: vokálno-inštrumentálna zábavná ľudová kvinteto prevzatá rómčina Ľudová hudba Štefana Cínu všeobecná verejnosť interný