prof. PhDr. Eduard Lukáč, PhD. - K vzdelávaniu negramotných Rómov v armáde v období 1. ČSR (1918 – 1938)
vytvorené: 02. 04. 2024 10:09 upravené: 03. 04. 2024 13:30
Organizátorom 4. ročníka konferencie Aktuálny stav rómskych štúdií IV bola Štátna vedecká knižnica v Prešove, dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry. Spoluorganizátormi boli Centrum spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied a Ústav rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove. Na pôde tejto univerzity sa konferencia konala v dňoch 7. a 8. decembra 2023 v piatich paneloch, v ktorých odznelo celkovo 23 príspevkov. Hybridná forma umožnila účasť vedkýň a vedcov aj zo zahraničia.
Autor pracuje v Ústave pedagogiky, andragogiky a psychológie na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. Príspevok bol zaznamenaný dňa 7.12.2023.
kategória: rozprávanie
tagy: odborné prezentácia monológ konferenčné slovenčina Eduard Lukáč odborná verejnosť interný
Dezider Horváth, Krásnohorské Podhradie
vytvorené: 20. 03. 2024 13:20 upravené: 20. 03. 2024 13:34
Dezider Horváth, vajda miestnej rómskej komunity v obci Krásnohorské Podhradie, rozpráva o obci, o osade a jej vzniku, o miestnej rómskej komunite ako aj o svojej osobnej a rodinnej histórii. Dezider Horváth je pamätníkom mnohých historických udalostí, hovorí aj o rokoch, kedy bol aktívny v oblasti rómskej národnostnej politiky a miestneho občianskeho aktivizmu.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený rómčina Dezider Horváth všeobecná verejnosť interný
Ľubomír Gašpar
vytvorené: 14. 03. 2024 13:22 upravené: 24. 06. 2024 22:02
Mgr. art Ľubomír Gašpar pochádza z Detvy, momentálne žije a pracuje v Bratislave. Hru na cimbal študoval na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, neskôr na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici. V súčasnosti je študentom JAMU v Brne. Okrem toho, že je profesionálny hudobník, pôsobí taktiež ako učiteľ hudby na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Jeho hudobné smerovanie je multižánrové, spája v sebe prvky folklóru, klasickej hudby či džezu. Je súčasťou niekoľkých hudobných zoskupení, napr. SOLE, Ľubomír Gašpar Cimbal Project, s ktorým nahral dva albumy: The Point Of View, ktorý v roku 2017 získal cenu Rádio Hlavy za najlepší album v kategórii World Music a Ľubozvuk (2021). Je taktiež stálym členom zoskupenia Manuša, s ktorým v roku 2022 vydali rovnomenný album.
Na videozázname rozprávania Ľubomíra Gašpara sú zaznamenané jeho spomienky na detstvo a rodinu, na jeho prvý stret s hudbou a špecificky s cimbalom. Rozpráva o hudobných projektoch v ktorých pôsobí, o súčasnej hudbe a o presahoch ľudovej hudby, rómskej hudby a world music. V časti videozáznamu sú zobrazení členovia skupiny Manuša a to Júlia Kozáková, Vojtech Botoš a Viliam Didiáš.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Ľubomír Gašpar všeobecná verejnosť interný
Vladimír Slávik
vytvorené: 14. 03. 2024 07:23 upravené: 22. 04. 2024 09:41
Pochádza z Banskej Bystrice. K hudbe ho viedol jeho starý otec, ktorý bol harmonikár a milovník rómskej hudby. Aj on sám má vášeň pre rómsku hudbu, ktorá je jeho najobľúbenejšou. Hrá s kapelami z Horehronia – Pokošovci, Haviarovci, Gábrišovci.
Vyštudoval cimbal na Základnej umeleckej škole v Banskej Bystrici. Účinkuje vo viacerých folklórnych skupinách. V súčasnosti študuje na Jesseniovej Lekárskej fakulte v Martine Univerzity Komenského.
Rómska ľudová hudba je podľa neho oproti tej slovenskej viac o temperamente, cite pre hudbu a harmóniu.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Vladimír Slávik všeobecná verejnosť interný
Ján Rigo
vytvorené: 13. 03. 2024 10:25 upravené: 14. 03. 2024 13:46
Ján Rigo pochádza z Bratislavy. Študoval na ľudovom konzervatóriu, dlhodobo sa venuje hre na kontrabas a momentálne pôsobí ako slobodný umelec. Hral s mnohými renomovanými hudobníkmi na Slovensku, ale aj v zahraničí. V súčasnosti pôsobí v zoskupeniach Gipsy Way Ensemble, Gypsy Jazz SK (čo je hudobné zoskupenie pod vedením Jána Berkyho-Mrenicu ml.) a taktiež je stálym členom zoskupenia Manuša, s ktorým v roku 2022 vydali rovnomenný album.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Ján Rigo všeobecná verejnosť interný
Rómovia a Slovenské národné povstanie
vytvorené: 04. 03. 2024 14:43 upravené: 06. 03. 2024 04:34
Redakcia národnostného vysielania Slovenského rozhlasu, štúdio Košice, poskytla priestor na stretnutie študentov košických stredných škôl a historičky a etnologičky Zuzany Kumanovej, počas ktorého sa diskutovalo o Slovenskom národnom povstaní. Podľa Zuzany Kumanovej sú výročia SNP aj príležitosťou pripomenúť si hrdinské činy Rómov, ktorí riskovali i obetovali svoje životy v boji za slobodu a demokraciu. Zuzana Kumanová predstavuje Rómov nie iba ako obete vojnovej šikany, ale aj ako hrdinov, partizánov a bojovníkov za slobodu. Zároveň priblížila poslucháčom aj tému identity. Podujatie moderovala Erika Godlová, uskutočnilo sa 13.9.2018 v štúdiu RTVS na Moyzesovej ulici č. 7 v Košiciach.
kategória: rozprávanie
tagy: odborné odborná diskusia dialóg spoločensko-vedné slovenčina Zuzana Kumanová Erika Godlová všeobecná verejnosť interný
Rudolf Balog a Július Ökrös
vytvorené: 04. 03. 2024 08:36 upravené: 04. 03. 2024 14:32
Rudolf Balog a Július Ökrös sú členmi cimbalovej kapely Peter Horváth Orchestra. Rudolf Balog hrá na kontrabas, Július Ökrös na husle. V spomienkovom rozprávaní, ktoré vzniklo ako jeden z výstupov dokumentovania rómskych cimbalových kapiel, hovoria o hudobnom rodinnom prostredí, vplyve tohto hudobného prostredia na ich aktuálne profesné zameranie. Július chodil do Základnej umeleckej školy vo Fiľakove, má aj hudobné stredné vzdelanie. Ako pätročný dostal do rúk husle a tie mu v nich ostali doteraz. Rudolf bol samouk, avšak dobré základy schopnosti hry na hudobný nástroj získal práve v rodine. Videodokument bol zaznamenaný 24.8.2022 v Prešove.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Rudolf Balog Július Ökrös interný všeobecná verejnosť
Viliam Didiáš
vytvorené: 01. 02. 2024 07:32 upravené: 01. 02. 2024 12:54
Viliam Didiáš pochádza zo Zvolena, z hudobníckej rodiny. Svoje prvé husle dostal ako trojročný. Po absolvovaní vtedajšej Ľudovej umeleckej školy pokračoval v štúdiu na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Štúdium ukončil v roku 1998 a začal účinkovať ako slobodný umelec. Absolvoval viaceré majstrovské umelecké kurzy, ktoré mu dopomohli ku kvalitnejšej a hudobne vyspelejšej hre na husliach. Pôsobil vo viacerých hudobných telesách, v dobe vzniku záznamu bol stálym členom zoskupenia Manuša, s ktorým v roku 2022 vydali rovnomenný album.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Viliam Didiáš interný všeobecná verejnosť
Júlia Kozáková
vytvorené: 30. 01. 2024 14:34 upravené: 27. 06. 2024 13:04
Hudobné zoskupenie Manuša (Ľudia) tvoria profesionálni hudobníci. Iniciátorkou hudobného projektu je slovenská speváčka Júlia Kozáková, členmi sú Ľubomír Gašpar (cimbal), Viliam Didiáš (husle), Vojtech „Bélu“ Botoš (viola), Ján Rigo (kontrabas). V roku 2022 vydali s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR a Bratislavského samosprávneho kraja album s rovnomenným názvom. Album má 10 skladieb - tradičné rómske piesne v ich vlastných aranžmánoch.
Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry začalo v roku 2022 dokumentovať rómske cimbalové kapely s dôrazom na rodinnú hudobnú tradíciu.
Júlia Kozáková je speváčkou a vedúcou osobnosťou hudobného projektu Manuša. Vyštudovala etnomuzikológiu a sociálnu antropológiu. Venuje sa aj vzdelávacím aktivitám pre deti a mládež v oblasti hudby a spevu. Profilový rozhovor.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Júlia Kozáková interný všeobecná verejnosť
Miroslav Pokoš
vytvorené: 15. 01. 2024 14:09 upravené: 16. 01. 2024 06:21
Pochádza z obce Šumiac. Je z hudobníckej rodiny. Jeho rodina po otcovej strane sú Pokošovci zo Šumiaca, po maminej strane sú to Harvanovci z Telgártu. Sú to lokality, kde nikdy nedominovala gitara alebo klávesové nástroje. Vždy to boli husle, harmonika, kontrabas, cimbal. Hrá na kontrabas, husle a harmoniku. V hudbe je samouk. V kapele Pokošovci hrajú slovenský a rómsky folklór z Horehronia.
So súrodencami Radom a Stanom vydali album Ľudová hudba Pokošovci 2, ktorý sa umiestnil na 15. priečke v rebríčku World Music Chart Europe v januári 2020.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Miroslav Pokoš interný všeobecná verejnosť