Tomáš Hrustič - Čierno-biele svety
vytvorené: 23. 12. 2019 20:50 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Tomáš Hrustič z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied z Bratislavy predstavuje publikáciu Čierno-biele svety /Rómovia v majoritnej spoločnosti na Slovensku. Dva rôzne národy, dva odlišné vzájomné názory, dva svety. Dva rôzne svety, ktoré žijú vedľa seba. Rómovia a Nerómovia. Aj tieto skutočnosti prispeli k formovaniu názvu publikácie Čierno-biele svety. Domáci i zahraniční experti z oblasti rómskych štúdií nazreli do týchto svetov a priniesli výsledky vlastných výskumov. Odborní recenzenti publikácie: Martin Fotta, PhD., PhDr. Michal Vašečka, PhD., Kimmo Granqvist, PhD., Prof. Mgr. Milan Kováč, PhD. Vydavateľstvo: VEDA, vydavateľstvo SAV, Ústav etnológie SAV, Rok vydania: 2015, Počet strán: 595
Videozáznam je členený do niekoľkých vstupov. Každý vstup predstavuje časť publikácie. Vstupy sú označené titulkom.
kategória: rozprávanie
tagy: odborné faktografické dialóg spoločensko-vedné slovenčina rómčina Tomáš Hrustič odborná verejnosť interný
Projekt Živá kniha - Ivan Akimov
vytvorené: 12. 12. 2019 15:24 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Ivan Akimov, hudobník s ruskými koreňmi vyrastajúci vo Francúzsku, žijúci v Kežmarku na Slovensku, sa venuje profesionálne rómskym deťom v umeleckom súbore Kesaj čhave. Za svoju dlhoročnú prácu v umeleckej oblasti a práci s Rómami bol ocenený francúzskym veľvyslancom na Slovensku a získal štátne vyznamenie Rádu Národného rytiera.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina Ivan Akimov všeobecná verejnosť interný
Rácovci a kováčske remeslo
vytvorené: 18. 11. 2019 21:18 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Kováčsku tradíciu v rodine začal Štefán Rác. Remeslu sa venuje jeho syn, aj vnuci. Vo videu o remesle vedie dialóg Štefan Rác so svojou vnučkou Barborou Rácovou. Popisujú kováčsku prácu, jednotlivé výrobky, postup výroby, aj cestu ku samotnému remeslu. Rozhovor je doplnený o ukážky z kováčskej práce Štefana Ráca, vnučky (Barbora Rácová) a vnuka (Pavol Rác).
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina Štefan Rác Barbora Rácová všeobecná verejnosť interný
Živá kniha - Ženy ženám
vytvorené: 28. 08. 2019 12:12 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Živá kniha – podujatie s názvom Ženy ženám sa konala 12.04.2017 vo Wave Clube v Prešove a to pri príležitosti Svetového dňa Rómov. Hosťkami boli Mgr. Ildikó Gorová a Mgr. Gabriela Gáborová z obce Vtáčkovce. I. Gorová je učiteľkou na miestnej základnej škole, G. Gáborová je koordinátorkou terénnej sociálnej práce na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Hudobným hosťom je Arpi Farkas Jazz Trio (Arpád Farkas – klavír, Angela Farkasová – spev, Adrián Sajkó – kontrabas).
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické dialóg riadený slovenčina rómčina Ildikó Gorová Gabriela Gáborová všeobecná verejnosť interný
Roman Goroľ - Studený dotyk strateného rána
vytvorené: 13. 12. 2018 23:11 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Roman Goroľ sa narodil 15.8.1969 vo Vranove nad Topľou. Je ženatý, má troch synov a pracuje ako asistent učiteľa v Základnej škole v obci Čaklov, kde aj býva. Roman Goroľ študoval na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove, kde absolvoval bakalárske štúdium. Roman Goroľ je milovníkom literatúry, poézie a prózy. Už ako dieťa začal písať krátke básne o živote, emóciách, láske. Jeho literárne umenie zhmotnené v básnickej zbierke Studený dotyk strateného rána, vydala Štátna vedecká knižnica v Prešove v roku 2016, ilustroval ju Martin Kaleja Januv. Štyri básne boli preložené Erikou Godlovou do rómskeho a anglického jazyka. Videozáznam natočený dňa 1.12.2016 ponúka zoznámenie sa s autorom tejto básnickej zbierky a niektorých jeho básní, spomína sa aj ilustrátor zbierky Martin Kaleja Januv, ktorého umelecký talent je priblížený divákom prostredníctvom videozáznamu. František Godla a Dušan Onody ako Duo Farsa doplnili program o jeho hudobnú časť. ( zdroj: Roman Goroľ, Studený dotyk strateného rána, vlastné zistenia)
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg všeobecný slovenčina rómčina všeobecná verejnosť interný
Rómsky literárny klub
vytvorené: 15. 12. 2017 13:45 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Rómsky literárny klub (ROLIK) je spoločenstvo autorov poézie a prózy, ktorí čerpajú inšpiráciu pre svoju tvorbu zo života Rómov. ROLIK vznikol v roku 2009 v Banskej Bystrici na podnet Asociácie rómskych iniciatív a jeho zakladateľom je Mgr. Marián Balog. Cieľom klubu je prezentovať literárnu tvorbu Rómov a o Rómoch. Rozhovor s členmi rómskeho literárneho klubu sa viedol v Banskej Bystrici dňa 29.4.2016. V zázname je dokumentovaný odborný diskusný príspevok s Ivanou Cickovou, Mgr. Mariánom Balogom, Milanom Berkom a Zlaticou Rusovou. Diskusný príspevok ponúka náhľad na tvorbu jednotlivých autorov, ich literárne začiatky. Diskusia je vedená formou dialogického rozhovoru, ktorý vedie Mgr. Marián Balog. V diskusii sa spomínajú mená významných osobností rómskeho kultúrno - spoločenského sveta, ich prínos pre rómsku literárnu a informačno - odbornú tvorbu.
kategória: rozprávanie
tagy: odborné diskusný príspevok dialóg spoločensko-vedné slovenčina Marián Balog - literát Milan Berko Ivana Cicková Zlatica Rusová všeobecná verejnosť interný
Autorské čítanie - Erika Hornáková, Roman Goroľ
vytvorené: 31. 12. 2016 17:16 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Autorské čítanie usporiadané Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove, sa konalo dňa 30. októbra 2013 v priestoroch reštaurácie Double Tiffany v Prešove. Hlavnými hosťami bola spisovateľka Erika Hornáková a poet Roman Goroľ, ktorí rozprávali o sebe, o svojej tvorbe a taktiež zo svojej tvorby čítali aj publiku. Hudobným hosťom bolo gitarové duo - Duo Farsa.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina Roman Goroľ Erika Hornáková všeobecná verejnosť interný
Projekt Živá kniha: Rómsky jazyk
vytvorené: 31. 12. 2016 11:42 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Živé knižnice ako metóda ponúkajú ľuďom príležitosť spoznať osobné príbehy ľudí, ktorí sú zaujímaví a väčšinovému divákovi takmer neznámi. Cieľom je na jednej strane podporovať identitu v rómskej národnostnej menšine, na strane druhej, väčšinovej spoločnosti predstavovať Rómov ako národnostnú menšinu s bohatou kultúrnou tradíciou. Štvrté zo série podujatí "Živé knihy 2015", organizované Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove, sa konalo 7. novembra 2015 vo Wave Klube v Prešove, jej témou bol rómsky jazyk. Hosťami podujatia boli Jarmila Vaňová a Stanislav Cina. Hudobným hosťom bola primáška Barbora Botošová so skupinou Bohémiens.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina rómčina Stanislav Cina Jarmila Vaňová Barbora Botošová všeobecná verejnosť interný
Projekt Živá kniha: Jozef Banyák
vytvorené: 23. 12. 2016 21:04 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Živé knižnice ako metóda ponúkajú ľuďom príležitosť spoznať osobné príbehy ľudí, ktorí sú zaujímaví a väčšinovému divákovi takmer neznámi. Cieľom je na jednej strane podporovať identitu v rómskej národnostnej menšine, na strane druhej, väčšinovej spoločnosti predstavovať Rómov ako národnostnú menšinu s bohatou kultúrnou tradíciou. Prvé zo série podujatí "Živé knihy 2015", organizované Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove sa konalo 20. apríla 2015 vo Wave Klube v Prešove. Hosťom bol filmový režisér a producent Jozef Banyák. Rozhovor viedli Erika Godlová a Zuzana Paľuchová. Hudobným hosťom bola skupina Gypsy Kings Revival.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina Jozef Banyák všeobecná verejnosť interný
Projekt Živá kniha: Rómska hudba na Slovensku s Eugenom Vizvárym
vytvorené: 22. 12. 2016 09:43 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Živé knižnice ako metóda ponúkajú ľuďom príležitosť spoznať osobné príbehy ľudí, ktorí sú zaujímaví a väčšinovému divákovi takmer neznámi. Cieľom je na jednej strane podporovať identitu v rómskej národnostnej menšine, na strane druhej, väčšinovej spoločnosti predstavovať Rómov ako národnostnú menšinu s bohatou kultúrnou tradíciou. Druhé zo série podujatí "Živé knihy 2015", organizované Štátnou vedeckou knižnicou v Prešove, ktoré sa konalo 22. júna 2015 vo Wave Clube v Prešove, tentoraz na tému rómska hudba na Slovensku. Hlavným hosťom bol hudobný producent, skladateľ, klavirista Eugen Vizváry, ktorý je vyhľadávaným hudobníkom na Slovensku, venuje sa najmä žánrom: Jazz, Funky, Fusion, Rock, Pop, Hip-Hop, R&B, Country, Classic. Hudobným hosťom bola cimbalová muzika Ďusi band z Prešova (Július Bandy st., Július Bandy ml., Peter Ferko, Kristián Bandy + Samko Bandy) a speváčky Žaneta Štipáková a Vanessa Siváková.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické dialóg riadený slovenčina Eugen Vizváry všeobecná verejnosť interný