Alexander Daško a Vladimír Sendrei
vytvorené: 10. 02. 2023 14:20 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Vladimír Sendrei, spevák a zakladateľ hudobnej skupiny Sendreiovci a Kokavakere lavutara. Je predsedom občianskeho združenia Lačho drom a zriaďovateľom hudobného festivalu Balval Fest.
Alexander Daško pochádza z Čierneho Balogu. Je to muzikant, ktorý je so svojou kapelou známy nielen na Sovensku. Študoval na konzervatóriu v Žiline, neskôr absolvoval štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela. V Banskej Bystrici dlhodobo organizuje festival Cigánsky oheň a má vlastnú hudobnú školu.
Nosnou témou rozhovoru sú ich skúsenosti zo spolupráce so zahraničnými hudobníkmi - Vladimír Sendrei s Hansom Zimmerom, ktorý si vybral ich kapelu, aby nahrala hudbu k filmu Sherlock Holmes 2: Hra tieňov. Alexander Daško hovorí o Goranovi Bregovičovi a ich spoločnom koncerte v Banskej Bystrici. Ďalšie témy rozhovoru boli rómska hudba na Slovensku v súčasnosti, hudobné inšpirácie, či plány do budúcna.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina Alexander Daško Vladimír Sendrei Hans Zimmer Goran Bregovič všeobecná verejnosť
Lenka Goroľová
vytvorené: 09. 02. 2023 14:49 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Lenka Goroľová žije v obci Hlinné v okrese Vranov nad Topľou. Základné vzdelanie získala v rodnej obci Hlinné a susednej obci Soľ. Stredoškolské vzdelanie absolvovala vo Vranove nad Topľou na Štátnom gymnáziu (v súčasnosti Gymnázium Cyrila Daxnera). Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry v kombinácii s filozofiou vyštudovala na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po jeho ukončení pracovala ako terénna sociálna pracovníčka v obci Hlinné, asistentka učiteľa na Základnej škole v obci Soľ, neskôr učila slovenský a rómsky jazyk na Súkromnej strednej pedagogickej a sociálnej akadémii v Košiciach. V súčasnosti vyučuje rómsky jazyk na Prešovskej univerzite v Prešove, v Ústave rómskych štúdií.
Témou rozhovoru je jej osobný, študijný a profesionálny život od detstva po súčasnosť. Rozhovor bol zaznamenaný 6.7.2021 v študovni romistiky Štátnej vedeckej knižnice v Prešove.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina rómčina Lenka Goroľová všeobecná verejnosť interný
Gejza Adam
vytvorené: 01. 12. 2022 14:05 upravené: 08. 05. 2023 20:08
PaedDr. Gejza Adam, PhD. (narodený 1951 v Michalovciach) je významný činiteľ rómskeho emancipačného hnutia v bývalom Československu a následne v Slovenskej republike. Ako kvalifikovaný učiteľ pre 1. stupeň základných škôl (Pedagogická fakulta, Univerzita P. J. Šafárika – absolvent) participoval na aktivitách v oblasti vzdelávania rómskych detí už okolo polovice osemdesiatych rokov 20. storočia. V rokoch 1989 – 1992 bol členom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), kde reprezentoval platformu Rómska občianska iniciatíva (ROI). V rokoch 1990 – 1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej republiky ( FZ ČSFR). V roku 1998 sa stal členom Rady vlády pre národnostné menšiny a etnické skupiny v SR, v rokoch 2000 – 2004 bol komisárom pre vzdelávanie Rómov v rámci Medzinárodnej rómskej únie (IRU). V politickej práci pokračoval ako predseda Strany rómskej koalície (do 2020).
Za najväčšie úspechy jeho kariéry sa dá považovať spolupráca na procese priznania štatútu národnostnej menšiny Rómom, založenie siete súkromných stredných škôl (Súkromná stredná pedagogická a sociálna akadémia, Súkromná stredná umelecká škola) s vyučovacím jazykom rómskym, zriadenie Detašovaného pracoviska Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Košiciach a jeho riadenie.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické monológ riadený slovenčina Gejza Adam všeobecná verejnosť interný
Teri Čikoš
vytvorené: 07. 11. 2022 12:55 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Teri Čikoš pochádza z bratislavskej hudobníckej rodiny, kde sa hudbe venujú už celé jej generácie. Úspešne pokračuje v tejto tradícii. Hrá na klavíri, na gitare, na konzervatóriu je študentkou hudobno-dramatického odboru. Zároveň na základnej umeleckej škole vyučuje spev. Jej singel s názvom Pozri sa zaradil do desiatky najhranejších skladieb v slovenských rádiách. Koncertuje s vlastnou hudobnou skupinou, moderuje a buduje si vlastnú dobre definovanú pozíciu v oblasti pop-kultúry na Slovensku. Vo videorozhovore hovorí o svojej rodine, speváckych začiatkoch, objavení svojho rómstva, plánoch do budúcna.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Teri Čikoš všeobecná verejnosť interný
Adriana Drafiová
vytvorené: 03. 11. 2022 11:15 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Adriana Drafiová vystupuje pod umeleckým menom Gitana. Patrí medzi rom popové speváčky. Má za sebou spoluprácu so známymi osobnosťami slovenského a českého šoubiznisu, Kandráčovcami, raperom Kalim, českou skupinou Kale, Jánom Bendikom, niekoľko vydaných CD a singlov...V rozhovore hovorí o svojej rodine, speváckych začiatkoch, hudobnej inšpirácií, vlastnej tvorbe, procese prenesu rómstva a rómskeho jazyka do jej hudobnej tvorby. Záznam vznikol v Prešove, 19.11.2021, Wave club - centrum nezávislej kultúry.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Adriana Drafiová Gitana odborná diskusia odborná verejnosť interný
Marco Pillo
vytvorené: 02. 11. 2022 13:26 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Marco Pillo - hudobník, spevák a skladateľ. Pôvodne na pražskom konzervatóriu vyštudoval hru na cimbal, neskôr gitaru. Počas štúdií v Španielsku, v Barcelone sa stretol s miestnou rómskou flamenco hudobnou kultúrou, ktorá do značnej miery ovplyvnila jeho ďalšiu hudobnú tvorbu. Digitálny kultúrny objekt zaznamenáva jeho rozprávanie o sebe, o štúdiu, o vzťahu k hudbe a špecificky k rómskej hudbe.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Marco Pillo všeobecná verejnosť interný
Alexander Mušinka - Projekt Svinia 3. Výsledky a ukončenie projektu
vytvorené: 28. 09. 2022 11:19 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Alexander Mušinka je kultúrny antropológ a odborník na rusínsko-ukrajinskú, ale aj rómsku problematiku. Študoval etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1997 pôsobí ako vedecký pracovník Prešovskej univerzity v Prešove, aktuálne v Ústave rómskych štúdií a je aktívny v mimovládnom sektore. Participoval na mnohých výskumných, mimovládnych a rozvojových projektoch týkajúcich sa rómskych komunít najmä na východnom Slovensku. Pôsobí ako predseda Spoločnosti pre výskum a rozvoj minoritných skupín SR – MINORITAS, predseda Krajského centra pre rómske otázky v Prešove a podpredseda Centra antropologických výskumov v Prešove. Bohatá je i jeho publikačná činnosť, či už autorská alebo spoluatorská, výsledkom ktorej sú desiatky knižných titulov, zborníkov a vedeckých prác. Projekt Svinia bol rozvojovým projektom, ktorý sa začal realizovať v rómskej osade Svinia v roku 1998 a Alexander Mušinka bol jeho koordinátorom. Tretia časť rozhovoru je zameraná na zmeny v skvalitnení životného prostredia v osade. Ako sa riešil problém s pitnou vodou, kanalizáciou, či s bývaním.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické monológ riadený slovenčina Alexander Mušinka Ústav rómskych štúdií všeobecná verejnosť interný
Alexander Mušinka – Projekt Svinia 2. Podpora vzdelávania a zamestnanosti
vytvorené: 28. 09. 2022 11:10 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Alexander Mušinka je kultúrny antropológ a odborník na rusínsko-ukrajinskú, ale aj rómsku problematiku. Študoval etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1997 pôsobí ako vedecký pracovník Prešovskej univerzity v Prešove, aktuálne v Ústave rómskych štúdií a je aktívny v mimovládnom sektore. Participoval na mnohých výskumných, mimovládnych a rozvojových projektoch týkajúcich sa rómskych komunít najmä na východnom Slovensku. Pôsobí ako predseda Spoločnosti pre výskum a rozvoj minoritných skupín SR – MINORITAS, predseda Krajského centra pre rómske otázky v Prešove a podpredseda Centra antropologických výskumov v Prešove. Bohatá je i jeho publikačná činnosť, či už autorská alebo spoluatorská, výsledkom ktorej sú desiatky knižných titulov, zborníkov a vedeckých prác. Projekt Svinia bol rozvojovým projektom, ktorý sa začal realizovať v rómskej osade Svinia v roku 1998 a Alexander Mušinka bol jeho koordinátorom. V druhej časti rozhovoru hovorí detailnejšie o konkrétnych aktivitách v osade, o občianskej participácii miestnych Rómov, o podpore vzdelávania a zamestnanosti. Prečo bolo potrebné vybudovať materskú školu pre miestne deti, ako podporovali stravovanie detí v škole až po mimoškolské aktivity a vytvorenie rôznych pracovných dielní pre dospelých Rómov v osade.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické monológ riadený slovenčina Alexander Mušinka Ústav rómskych štúdií všeobecná verejnosť interný
Alexander Mušinka - Projekt Svinia 1. Východiská projektu
vytvorené: 27. 09. 2022 12:14 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Alexander Mušinka je kultúrny antropológ a odborník na rusínsko-ukrajinskú, ale aj rómsku problematiku. Študoval etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1997 pôsobí ako vedecký pracovník Prešovskej univerzity v Prešove, aktuálne v Ústave rómskych štúdií a je aktívny v mimovládnom sektore. Participoval na mnohých výskumných, mimovládnych a rozvojových projektoch týkajúcich sa rómskych komunít najmä na východnom Slovensku. Pôsobí ako predseda Spoločnosti pre výskum a rozvoj minoritných skupín SR – MINORITAS, predseda Krajského centra pre rómske otázky v Prešove a podpredseda Centra antropologických výskumov v Prešove. Bohatá je i jeho publikačná činnosť, či už autorská alebo spoluatorská, výsledkom ktorej sú desiatky knižných titulov, zborníkov a vedeckých prác. Projekt Svinia bol rozvojovým projektom, ktorý sa začal realizovať v rómskej osade Svinia v roku 1998 a Alexander Mušinka bol jeho koordinátorom. V prvej časti rozhovoru hovorí, ako sa projekt zrodil, ako bol financovaný a aké dôsledky naňho mali obrovské povodne v roku 1998.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické monológ riadený slovenčina Alexander Mušinka Ústav rómskych štúdií všeobecná verejnosť interný
Štefan Vavrek
vytvorené: 27. 09. 2022 10:14 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Štefan Vavrek je povolaním učiteľ (matematika a etická výchova), absolvent Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Učil v meste Tornaľa. V roku 2007 spoluzakladal združenie mentorov rómskych žiakov s názvom Tanoda, vzdelávaniu sa venoval aj prostredníctvom organizácie Ternipe so sídlom v obci Rimavská Seč.
V politike začínal na lokálnej úrovni, ako starosta v Rimavskej Seči, v roku 2018 sa stal poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za politickú stranu Most-Híd. Jeho hlavnou agendou bolo vzdelávanie a rozvoj regiónov. V rozhovore sa venuje politickým, národnostným aj osobným témam.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Štefan Vavrek všeobecná verejnosť interný