Adriana Drafiová
vytvorené: 03. 11. 2022 11:15 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Adriana Drafiová vystupuje pod umeleckým menom Gitana. Patrí medzi rom popové speváčky. Má za sebou spoluprácu so známymi osobnosťami slovenského a českého šoubiznisu, Kandráčovcami, raperom Kalim, českou skupinou Kale, Jánom Bendikom, niekoľko vydaných CD a singlov...V rozhovore hovorí o svojej rodine, speváckych začiatkoch, hudobnej inšpirácií, vlastnej tvorbe, procese prenesu rómstva a rómskeho jazyka do jej hudobnej tvorby. Záznam vznikol v Prešove, 19.11.2021, Wave club - centrum nezávislej kultúry.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Adriana Drafiová Gitana odborná diskusia odborná verejnosť interný
Marco Pillo
vytvorené: 02. 11. 2022 13:26 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Marco Pillo - hudobník, spevák a skladateľ. Pôvodne na pražskom konzervatóriu vyštudoval hru na cimbal, neskôr gitaru. Počas štúdií v Španielsku, v Barcelone sa stretol s miestnou rómskou flamenco hudobnou kultúrou, ktorá do značnej miery ovplyvnila jeho ďalšiu hudobnú tvorbu. Digitálny kultúrny objekt zaznamenáva jeho rozprávanie o sebe, o štúdiu, o vzťahu k hudbe a špecificky k rómskej hudbe.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Marco Pillo všeobecná verejnosť interný
Alexander Mušinka - Projekt Svinia 3. Výsledky a ukončenie projektu
vytvorené: 28. 09. 2022 11:19 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Alexander Mušinka je kultúrny antropológ a odborník na rusínsko-ukrajinskú, ale aj rómsku problematiku. Študoval etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1997 pôsobí ako vedecký pracovník Prešovskej univerzity v Prešove, aktuálne v Ústave rómskych štúdií a je aktívny v mimovládnom sektore. Participoval na mnohých výskumných, mimovládnych a rozvojových projektoch týkajúcich sa rómskych komunít najmä na východnom Slovensku. Pôsobí ako predseda Spoločnosti pre výskum a rozvoj minoritných skupín SR – MINORITAS, predseda Krajského centra pre rómske otázky v Prešove a podpredseda Centra antropologických výskumov v Prešove. Bohatá je i jeho publikačná činnosť, či už autorská alebo spoluatorská, výsledkom ktorej sú desiatky knižných titulov, zborníkov a vedeckých prác. Projekt Svinia bol rozvojovým projektom, ktorý sa začal realizovať v rómskej osade Svinia v roku 1998 a Alexander Mušinka bol jeho koordinátorom. Tretia časť rozhovoru je zameraná na zmeny v skvalitnení životného prostredia v osade. Ako sa riešil problém s pitnou vodou, kanalizáciou, či s bývaním.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické monológ riadený slovenčina Alexander Mušinka Ústav rómskych štúdií všeobecná verejnosť interný
Alexander Mušinka – Projekt Svinia 2. Podpora vzdelávania a zamestnanosti
vytvorené: 28. 09. 2022 11:10 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Alexander Mušinka je kultúrny antropológ a odborník na rusínsko-ukrajinskú, ale aj rómsku problematiku. Študoval etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1997 pôsobí ako vedecký pracovník Prešovskej univerzity v Prešove, aktuálne v Ústave rómskych štúdií a je aktívny v mimovládnom sektore. Participoval na mnohých výskumných, mimovládnych a rozvojových projektoch týkajúcich sa rómskych komunít najmä na východnom Slovensku. Pôsobí ako predseda Spoločnosti pre výskum a rozvoj minoritných skupín SR – MINORITAS, predseda Krajského centra pre rómske otázky v Prešove a podpredseda Centra antropologických výskumov v Prešove. Bohatá je i jeho publikačná činnosť, či už autorská alebo spoluatorská, výsledkom ktorej sú desiatky knižných titulov, zborníkov a vedeckých prác. Projekt Svinia bol rozvojovým projektom, ktorý sa začal realizovať v rómskej osade Svinia v roku 1998 a Alexander Mušinka bol jeho koordinátorom. V druhej časti rozhovoru hovorí detailnejšie o konkrétnych aktivitách v osade, o občianskej participácii miestnych Rómov, o podpore vzdelávania a zamestnanosti. Prečo bolo potrebné vybudovať materskú školu pre miestne deti, ako podporovali stravovanie detí v škole až po mimoškolské aktivity a vytvorenie rôznych pracovných dielní pre dospelých Rómov v osade.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické monológ riadený slovenčina Alexander Mušinka Ústav rómskych štúdií všeobecná verejnosť interný
Alexander Mušinka - Projekt Svinia 1. Východiská projektu
vytvorené: 27. 09. 2022 12:14 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Alexander Mušinka je kultúrny antropológ a odborník na rusínsko-ukrajinskú, ale aj rómsku problematiku. Študoval etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 1997 pôsobí ako vedecký pracovník Prešovskej univerzity v Prešove, aktuálne v Ústave rómskych štúdií a je aktívny v mimovládnom sektore. Participoval na mnohých výskumných, mimovládnych a rozvojových projektoch týkajúcich sa rómskych komunít najmä na východnom Slovensku. Pôsobí ako predseda Spoločnosti pre výskum a rozvoj minoritných skupín SR – MINORITAS, predseda Krajského centra pre rómske otázky v Prešove a podpredseda Centra antropologických výskumov v Prešove. Bohatá je i jeho publikačná činnosť, či už autorská alebo spoluatorská, výsledkom ktorej sú desiatky knižných titulov, zborníkov a vedeckých prác. Projekt Svinia bol rozvojovým projektom, ktorý sa začal realizovať v rómskej osade Svinia v roku 1998 a Alexander Mušinka bol jeho koordinátorom. V prvej časti rozhovoru hovorí, ako sa projekt zrodil, ako bol financovaný a aké dôsledky naňho mali obrovské povodne v roku 1998.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové faktografické monológ riadený slovenčina Alexander Mušinka Ústav rómskych štúdií všeobecná verejnosť interný
Štefan Vavrek
vytvorené: 27. 09. 2022 10:14 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Štefan Vavrek je povolaním učiteľ (matematika a etická výchova), absolvent Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Učil v meste Tornaľa. V roku 2007 spoluzakladal združenie mentorov rómskych žiakov s názvom Tanoda, vzdelávaniu sa venoval aj prostredníctvom organizácie Ternipe so sídlom v obci Rimavská Seč.
V politike začínal na lokálnej úrovni, ako starosta v Rimavskej Seči, v roku 2018 sa stal poslancom Národnej rady Slovenskej republiky za politickú stranu Most-Híd. Jeho hlavnou agendou bolo vzdelávanie a rozvoj regiónov. V rozhovore sa venuje politickým, národnostným aj osobným témam.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Štefan Vavrek všeobecná verejnosť interný
Ábel Ravasz - Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity
vytvorené: 26. 09. 2022 13:01 upravené: 02. 07. 2024 09:42
Ábel Ravasz je sociológ a politik, ktorý sa venuje najmä témam menšín a regiónov. Študoval na univerzitách v Maďarsku a USA, má titul z politológie, ekonómie a zo sociológie. Pôsobil ako poradca pre stranu Most-Híd, ktorá ho nominovala na post splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ktorý zastával v rokoch 2016-2020. Je spoluzakladateľom organizácie Purt, ktorá združuje rómskych, maďarských a slovenských aktivistov a aktivistky. Taktiež pôsobil ako výkonný riaditeľ Inštitútu Mateja Bela. V rozhovore hovorí o svojom pôsobení na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, o jeho aktivitách a prioritách, o tom, čo sa podarilo, respektíve nepodarilo presadiť.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové odborné biografické faktografické monológ riadený slovenčina Ábel Ravasz všeobecná verejnosť interný
Ábel Ravasz
vytvorené: 26. 09. 2022 10:31 upravené: 01. 07. 2024 17:30
Ábel Ravasz je sociológ a politik, ktorý sa venuje najmä témam menšín a regiónov. Študoval na univerzitách v Maďarsku a USA, má titul z politológie, ekonómie a zo sociológie. Pôsobil ako poradca pre stranu Most-Híd, ktorá ho nominovala na post splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ktorý zastával v rokoch 2016-2020. Je spoluzakladateľom organizácie Purt, ktorá združuje rómskych, maďarských a slovenských aktivistov a aktivistky. Taktiež pôsobil ako výkonný riaditeľ Inštitútu Mateja Bela. V rozhovore sa venuje témam ako extrémizmus, chudoba, segregácia či interetnické vzťahy. Hovorí o angažovaní menšín na Slovensku, aj o poslaní a fungovaní Inštitútu Mateja Bela.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové odborné biografické faktografické monológ riadený slovenčina Ábel Ravasz všeobecná verejnosť interný
Živá kniha - Lomnické čháve
vytvorené: 07. 07. 2022 12:27 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Lomnické čháve je rompopové hudobné zoskupenie, v ktorom je kapelníkom Milan Polhoš, manažérske vedenie zabezpečuje Tomáš Slebodník. Ich repertoár pozostáva z väčšej časti z folklórnych piesní rómskych, slovenských, ale aj inonárodných, ktoré interpretujú v popových úpravách za použitia aj elektronických hudobných nástrojov. Video zaznamenáva rozhovor s členmi kapelmi a manažérom. Záznam vznikol 8.7.2020 v Prešove, v Centre nezávislej kultúry Wave.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina rómčina Lomnické čháve všeobecná verejnosť interný
Ľudovít Petík
vytvorené: 23. 02. 2022 11:43 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Ľudovít Petík pochádza zo známej muzikantskej rodiny, kde bolo zvykom hrať a popri tom mať v rukách remeslo. Sám Ľudovít sa venoval hudbe a prakticky celý život, okrem toho pracoval 45 rokov ako vodič, z toho ostatných 30 rokov riadil autobusy Mestskej hromadnej dopravy v Prešove. Vo svojom rozprávaní sa vracia do svojich detských liet, spomína na rozprávania svojho starého otca a otca, ktorí prežili obdobie prvej a druhej svetovej vojny.
Rozprávanie je členené do šiestich častí: PRVÁ SVETOVÁ VOJNA; STARÍ RODIČIA – ŽIVOT V RAŽŇANOCH; STARÍ RODIČIA – PÔVOD STAREJ MAMY; DRUHÁ SVETOVÁ VOJNA; OTEC AKO PARTIZÁN; PRIMÁŠ V KONCENTRAČNOM TÁBORE.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Ľudovít Petík všeobecná verejnosť interný