Daniel Pokoš
vytvorené: 15. 01. 2024 08:53 upravené: 15. 01. 2024 14:09
Daniel Pokoš pochádza z rodiny so silnou muzikantskou tradíciou. Hre na husle ho učil otec aj dedo, učil sa aj počúvaním huslistov z Horehronia. Pôsobí v rodinnej cimbalovej kapele Pokošovci. V rozhovore hovorí o svojej rodinnej aj osobnej histórii a o vnímaní hudby, tradičnej aj súčasnej.
Videozáznam rozhovoru vznikol 26.8.2022 v Prešove, v rámci cyklu dokumentácie rómskych cimbalových kapiel na Slovensku.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený rómčina Daniel Pokoš interný všeobecná verejnosť
Július Žiga
vytvorené: 02. 01. 2024 12:01 upravené: 08. 01. 2024 16:03
Spomienkový rozhovor o rodinnej hudobnej tradícii Júliusa Žigu. V rozhovore spomína na hudobné rody po otcovej a maminej vetve, o tom ako on sám sa dostal k hudbe, o pedagogickej činnosti, ale aj o vlastnej rodinnej kapele.
Základom kapely je rodina Žigovcov z Gelnice: otec Július, dcéra Bohdana a syn Filip.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Július Žiga všeobecná verejnosť interný
Vojtech Botoš
vytvorené: 14. 12. 2023 15:28 upravené: 15. 12. 2023 08:56
Hudobné zoskupenie Manuša (Ľudia) tvoria profesionálni hudobníci. Iniciátorkou hudobného projektu je slovenská speváčka Júlia Kozáková, členmi sú Ľubomír Gašpar (cimbal), Viliam Didiáš (husle), Vojtech „Bélu“ Botoš (viola), Ján Rigo (kontrabas). V roku 2022 vydali s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR a Bratislavského samosprávneho kraja album s rovnomenným názvom. Album má 10 skladieb - tradičné rómske piesne v ich vlastných aranžmánoch.
Dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry začalo v roku 2022 dokumentovať rómske cimbalové kapely s dôrazom na rodinnú hudobnú tradíciu.
Vojtech Botoš je violinista, profesionálny muzikant a člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Profilový rozhovor.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Vojtech Botoš interný všeobecná verejnosť
Dušan Deme
vytvorené: 14. 12. 2023 08:05 upravené: 14. 12. 2023 10:45
Dušan Deme pochádza z Lučenca z hudobníckej rodiny. K hudbe ho od detstva viedol starý otec. Od 6 rokov hral na klavíri, ktorý aj študoval na základnej umeleckej škole. Študoval taktiež aj spev. Od 14 rokov sa živí hudbou vystupovaním na rôznych podujatiach, neskôr pracoval na rôznych zaoceánskych lodiach ako klavirista a spevák. Sám inklinuje najmä k rómskej hudbe, k ľudovým piesňam, k džezu a k staršej slovenskej tanečnej hudbe. V rozhovore okrem spomienok na svoju rodinu hovorí aj o tom, čo si myslí o súčasnej rómskej hudbe či o budúcnosti tradičných cimbalových kapiel na Slovensku, o jeho pôsobení v zoskupení Roland Horváth Orchestra, ale taktiež, aj o rómskom jazyku, či kultúre.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ všeobecný slovenčina Dušan Deme všeobecná verejnosť interný
Ján Jóny
vytvorené: 23. 11. 2023 13:39 upravené: 24. 11. 2023 09:47
Ján Jóny žije a pracuje v Michalovciach. Od malička bol vedený k hre na husliach, avšak hudobné vzdelanie nadobudol v hre na dychové nástroje, najprv na Vojenskom konzervatóriu v Roudnici nad Labem v Českej republike, kde študoval hru na tubu, neskôr na Konzervatóriu v Košiciach. Niekoľko rokov pôsobil, ako člen Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR. Neskôr sa vrátil k hre na husliach a začal hrávať s viacerými ľudovými súbormi. Od roku 2014 pôsobí na Súkromnej základnej umeleckej škole Jurošík v Michalovciach, ako učiteľ hudby a v súčasnosti je taktiež členom ľudovej hudby Štefana Cínu.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Ján Jóny všeobecná verejnosť interný
Štefan Vansač
vytvorené: 21. 11. 2023 13:13 upravené: 23. 11. 2023 16:25
Štefan Vansač pochádza zo Spišskej Novej Vsi. Študoval hru na cimbal na Konzervatóriu v Košiciach. V súčasnosti pôsobí ako učiteľ na Základnej umeleckej škole v Spišskej Novej Vsi a na Základnej umeleckej škole v Smižanoch, kde vyučuje hru na cimbal. Od roku 2015 je členom Ľudovej hudby Štefana Cínu, s ktorou nahrali CD s názvom Ja chlapec chudobni. S kapelou sa taktiež podieľali na hudbe k slovenskému filmu Loli paradička, taktiež na CD pre folklórny súbor Orgonina a folklórnu skupinu Jamničan. Spolu s kapelou sa zúčastnili niekoľkých veľkých TV programov, v roku 2017 to bola TV show Zem spieva, v roku 2018 Československo má talent.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Štefan Vansač všeobecná verejnosť interný
Leonard Farkas
vytvorené: 16. 11. 2023 09:04 upravené: 30. 11. 2023 07:25
Leonard Farkas pochádza zo Slovenska, z Dunajskej Stredy, z maďarsky hovoriacej rodiny. Venuje sa mágii a kúzlam od detstva. Študoval na kúzelníckej škole v Budapešti, zúčastnil sa na viacerých medzinárodných súťažiach a spolupracoval s rôznymi umelcami, napr. huslista Zoltán Mága alebo tanečná skupina R3D ONE. Vo videu je zaznamenaný rozhovor a taktiež ukážky z jeho predstavenia.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ všeobecný maďarčina Leonard Farkas všeobecná verejnosť
Elena Lacková - Spoznajme sa (beseda v Handlovej)
vytvorené: 03. 03. 2023 13:41 upravené: 18. 01. 2024 10:12
Video je archívnym materiálom OZ Jekhetane-Spolu. Obsahom je beseda rómskej spisovateľky Eleny Lackovej v knižnici v Handlovej ako súčasť podujatia s názvom Spoznajme sa. Pôvodné video je na VHS kazete, digitálna verzia vznikla v roku 2022 ako digitalizácia pôvodnej VHS kazety. Niektoré sekvencie besedy sú v pôvodnom zázname strihnuté tak, že nie sú dokončené vety. Materiál preto slúži len na študijné účely o Elene Lackovej. Autor videa nie je uvedený.
Elena Lacková sa narodila sa 22. marca 1921 vo Veľkom Šariši. Patrí medzi najvýznamnejšie rómske spisovateľky. Svoje diela adresovala detskému a dospelému čitateľovi. Absolvovala Fakultu sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe (1970). Venovala sa aj prozaickej a dramatickej tvorbe. Bola celoživotnou aktivistkou a rómskou buditeľkou. Zomrela 1. januára 2003 v Košiciach.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické dialóg všeobecný slovenčina Elena Lacková všeobecná verejnosť interný
Živá kniha - Ľudová hudba Júliusa Žigu
vytvorené: 03. 03. 2023 12:11 upravené: 29. 05. 2024 11:17
Formát živej knihy predstavuje známu rómsku kapelu Žigovci z Gelnice. Záznam vznikol v decembri 2021 a je vytvorený pre účely televízneho vysielania RTVS. Z dramaturgického hľadiska je ako "živá kniha" prezentovaný zakladateľ kapely Július Žiga, ktorý divákovi rozpráva svoj životný príbeh a príbeh kapely v oblasti hudby, ale aj o hudbe ako rodinnej tradícii.
Základom kapely je rodina Žigovcov z Gelnice: otec Július, dcéra Bohdana a syn Filip. Hosťujúcimi členmi sú Vladimír Plachetka, Kristián Bandy a Július Bandy. Všetci sú absolventi konzervatória, hudobnej produkcii sa venujú profesionálne. Bohdana Žigová a Filip Žiga boli štipendistami organizácie Divé maky.
Pieseň Ajsi terňi džuvľi (Taká mladá žena) patrí medzi pomalé žiaľne piesne.
Nástrojové obsadenie: Július Žiga - kontrabas, Bohdana Žigová - violončelo, spev, Filip Žiga - husle, Július Bandy - cimbal, Kristián Bandy - viola, Vladimír Plachetka - akordeón.
Záznam bol vytvorený 11.12.2021, v Centre nezávislej kultúry Wave v Prešove.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Július Žiga všeobecná verejnosť interný
Živá kniha - Gitana - Adriana Drafiová
vytvorené: 01. 03. 2023 11:01 upravené: 29. 05. 2024 10:59
Formát živej knihy predstavuje známu rómsku speváčku Adrianu Drafiovú, ktorá vystupuje pod umeleckým menom Gitana. Záznam vznikol v novembri 2021 a odvysielala ho RTVS v exkluzívnej premiére. Z dramaturgického hľadiska je Gitana prezentovaná ako "živá kniha", ktorá divákovi rozpráva svoj životný príbeh v oblasti hudby, ale aj o hudbe ako rodinnej tradícii. V zázname interpretuje tradičné rómske a maďarské piesne v sprievode rodinnej cimbalovej kapely Ďusi Band z Prešova.
Veľký hudobný talent zdedila po svojom otcovi a praotcovi, ktorí boli vyhľadávanými rómskymi muzikantmi. V tvorbe ju inšpirovali speváčky ako Whitney Houston, Mariah Carey, či Barbra Streisand. V sedemnástich rokoch prišla prvá ponuka vystupovať v zahraničí. Začalo to vo Švajčiarsku a postupne ako speváčka precestovala veľkú časť Európy. Spievala napríklad aj pred celebritami svetového formátu, ako Tina Turner, Claudia Schiffer, David Copperfield či Boris Becker. V Maďarsku vystupovala so známym spevákom Jozefom Szabom a o čosi neskôr začala jej dlhodobá spolupráca so zoskupením Kmeťoband.
Neskôr sa začala vo svojej tvorbe viac venovať novému štýlu - elektro swingu a gypsy swingu, s podporou jej hudobného producenta Slava Soloviča. Medzi jej ďalšie hudobné úspechy patrí naspievanie titulnej piesne v slovenčine k animovanej rozprávke Láva z produkcie filmového štúdia Disney. Pieseň je duet so spevákom kapely Korben Dallas Jurajom Benetinom.
Účinkuje sólovo, alebo s kapelou.
Videozáznam bol dokumentovaný 19.11.2021 v Prešove v centre nezávislej kultúry Wave na Hlavnej ulici. Adriana Drafiová - Gitana - spev, Július Bandy - cimbal, Samuel Bandy - husle, Roland Horváth - klarinet, saxofón, Kristián Bandy - viola, Július Bandy, ml. - kontrabas, text: Eduard Čonka.
kategória: rozprávanie
tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Adriana Drafiová Gitana všeobecná verejnosť interný