Miroslava Kiňová - Paličkovanie
vytvorené: 22. 02. 2022 10:41 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Miroslava Kiňová z Prešova našla záľubu v paličkovanej čipke. Čipkárstvu sa učila u známej tvorkyne paličkovanej soľnobanskej čipky Barbory Šimkovej, ktorá založila Soľnobanský čipkársky cech. V ňom sa učila prvé techniky paličkovania aj Miroslava Kiňová. Sama najradšej tvorí farebnú čipku a siaha po motívoch, ktoré sa spájajú najčastejšie s Vianocami. Čipky v tvare Betlehemu, hviezd a rybičiek sú ozdobami na vianočný stôl i milým darčekom pod stromček.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké textil paličkovaná čipka slovenčina Miroslava Kiňová všeobecná verejnosť interný
Rezbári Čičava Lukáš Jarka
vytvorené: 05. 08. 2021 09:29 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Krátke rozprávanie amatérskeho rezbára Lukáša Jarku o ceste k rezbárstvu.
Lukáš Jarka pochádza z obce Čičava. Do rezbárskej dielne sa dostal prostredníctvom svojho otca, ktorý tam pracoval ako majster, keďže bol vyučený stolár. V rozprávaní porovnáva svoju prácu s prácou svojho otca. Hovorí, že on si dáva viac záležať na detailoch ako jeho otec. Vo videu popisuje aj konkrétnu výrobu jednotlivých rezbárskych diel.
Rozprávanie vzniklo v roku 2013 počas dokumentovania remeselnej dielne ROMA ART Čičava. Chránená dielňa vznikla v roku 2012, iniciátorom bol Martin Mekel.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké drevo rezbárstvo rómčina Lukáš Jarka všeobecná verejnosť interný
Rezbári Čičava Ján Goroľ
vytvorené: 31. 03. 2021 13:09 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Krátke rozprávanie amatérskeho rezbára Jána Goroľa o ceste k rezbárstvu.
Ján Goroľ pochádza z obce Soľ. Pracoval ako zámočník, k drevu nikdy vzťah nemal. K remeselnej dielni a k rezbárstvu sa dostal prostredníctvom Spoločenstva apoštola Pavla a duchovného otca Martina Mekela. Vo videu hovorí a prepojení kresťanskej viery s remeslom. Vo videu hovorí aj o tom, že ten kto vie kresliť, môže byť rezbárom. Najťažšie pri kreslení je správne zobrazenie očí a nosa. Popisuje aj prácu na konkrétnych dielach.
Ján Goroľ pôsobí aj v gospelovej kapele LOND.
Rozprávanie vzniklo v roku 2013 počas dokumentovania remeselnej dielne ROMA ART Čičava. Chránená dielňa vznikla v roku 2012, iniciátorom bol Martin Mekel.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké drevo rezbárstvo slovenčina Ján Goroľ všeobecná verejnosť interný
Rezbári Čičava Imrich Goroľ
vytvorené: 25. 03. 2021 20:41 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Krátke rozprávanie amatérskeho rezbára Imricha Goroľa o ceste k rezbárstvu.
Imrich Goroľ pochádza z obce Soľ. Pracoval ako stavebný robotník. K rezbárstvu sa dostal náhodou. Pôsobí v gospelovej kapele LOND a počas jednej hudobnej skúšky v Pastoračnom centre v Čičave sa zoznámil s rezbárom Milanom Krajňákom, ktorý im ukázal rôzne kresby a opýtal sa ich, či by sa nechceli priučiť rezbárskemu remeslu. Vo videu popisuje postup výroby jednotlivých diel.
Rozprávanie vzniklo v roku 2013 počas dokumentovania remeselnej dielne ROMA ART Čičava. Chránená dielňa vznikla v roku 2012, iniciátorom bol Martin Mekel.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké drevo rezbárstvo slovenčina Imrich Goroľ všeobecná verejnosť interný
Rezbári Čičava Juraj Goroľ
vytvorené: 24. 03. 2021 21:11 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Krátke rozprávanie amatérskeho rezbára Juraja Goroľa o ceste k rezbárstvu.
Juraj Goroľ pochádza z obce Hlinné. Vyštudoval dvojročné poľnohospodárske učilište. Vo videu zdôrazňuje potrebu vyššieho a kvalitného vzdelávania. Hovorí o tom ako sa do chránenej dielne dostal. Keď videl prácu rezbára Milana Krajňáka, zapáčilo sa mu to a chcel to vyskúšať tiež. Väčšinou tvorí diela s kresťanskou tematikou, hlavne tvár Ježiša alebo kríže.
Rozprávanie vzniklo v roku 2013 počas dokumentovania činnosti remeselnej dielne ROMA ART Čičava. Chránená dielňa vznikla v roku 2012, iniciátorom bol Martin Mekel.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké drevo rezbárstvo slovenčina Juraj Goroľ všeobecná verejnosť interný
Rezbári z Bretky
vytvorené: 21. 09. 2020 17:11 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Krátky video portrét o dvoch amatérskych rezbároch - otcovi a synovi, ktorí pôsobia v obci Bretka (okres Rožňava). Vojtech Váradi pracoval v obci ako pastier dobytka a k rezbárskemu remeslu sa dostal počas svojej práce, keď si začal vyrezávať z dreva na lúke. Má troch synov, no rezbárstvu sa venuje len jeden z nich - Boris Váradi. Vo videu predstavujú svoje výrobky a ich technológiu rezbárstva. Vyrezávajú hlavne vtáky, ale aj úžitkové predmety ako lyžice, naberačky, varechy. Rezbárstvo je pre nich zdrojom obživy.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké drevo rezbárstvo maďarčina Vojtech Váradi Boris Váradi všeobecná verejnosť interný
Ondrej Gadžor - Plastiky
vytvorené: 17. 04. 2020 11:51 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Video z výstavy rezbárskych diel významného rómskeho rezbára a sochára Ondreja Gadžora. Výstava sa uskutočnila dňa 25.4.2014 ako spomienka na Ondreja Gadžora, ktorý v roku 2013 nečakane zomrel. Časť diel na výstavu zapožičalo múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach.
Ondrej Gadžor (9.7.1956 - 19.10.2013) - rodák z Krásnej nad Hornádom, sa začal venovať rezbárstvu až keď mal 24 rokov. Pracoval s rôznym typom materiálu – s kameňom, dokonca s rohovinou, či mušľami, najmä však s drevom. Vypracoval si svojský sochársky rukopis, ovplyvnený školou akademického sochára Vojtecha Löfflera, v ktorého dielni pracoval jedenásť rokov. Subtílny charakter drobnej tvorby prenáša i na monumentálne rozmerné diela, ktoré tvoril na plenéroch. Jeho tvorba sa vymyká z bežnej produkcie neškolených sochárov. Skratka a abstrakcia presahuje normál ľudovej tvorby a konečný tvar je niekde medzi moderným sochárstvom a africkými ľudovými soškami. Jeho diela akoby strácali vo svojej forme hmotnosť a pôsobia ľahko. Jeho silnou stránkou sú čisté línie a hra s drevom a jeho kresbou, ktorú vo svojich dielach rafinovane využíva. Jednou z jeho hlavných tém je žena. Mal niekoľko samostatných výstav, pravidelne sa zúčastňoval sochárskych plenérov. Predstavil sa na viacerých samostatných výstavách na Slovensku i v zahraničí. Jeho diela sú okrem iného vystavené aj v Los Angeles, alebo vo Vatikáne a mnohé sú súčasťou zbierok múzeí na Slovensku, či v Čechách (Východoslovenské múzeum v Košiciach, SNM - Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v Martine, Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach, Muzeum romské kultury v Brne).
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké drevo rezbárstvo Ondrej Gadžor všeobecná verejnosť interný
Stanislav Cina - Rezbár
vytvorené: 06. 11. 2018 13:22 upravené: 08. 05. 2023 20:08
Krátke rozprávanie Stanislava Cinu o rezbárskej práci v pastoračnom centre v obci Čičava. Pastoračné centrum Rómov zastrešuje formačnú a misijnú službu v rómskych komunitách najmä vranovského okresu. Cez občianske združenie Horúci tím, zrealizovali v roku 2012 projekt chránenej dielne, v ktorej zamestnali hendikepovaných Rómov z okolia Vranova nad Topľou. V rámci chránenej dielne sa venovali rezbárskym prácam pod vedením Milana Krajniaka. Venovali sa hlavne sakrálnej tvorbe.
kategória: remeslá
tagy: živé tradičné umelecké drevo rezbárstvo slovenčina Stanislav Cina - rezbár všeobecná verejnosť interný