Rudolf Balog

vytvorené: 29. 11. 2023 14:49 upravené: 29. 11. 2023 14:49

Rudolf Balog hrá na kontrabas. Hrať sa naučil tradičným spôsobom, od otca.
Fotografie vznikli 24.8.2022 v Prešove, v rámci projektu dokumentovania rodinných cimbalových kapiel.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Rudolf Balog všeobecná verejnosť interný



Jónás Gábor

vytvorené: 29. 11. 2023 14:38 upravené: 29. 11. 2023 14:40

Jónás Gábor pochádza z Balassagyarmatu v Maďarsku. V cimbalovej kapele hrá na violu. Vo vlastnom hudobnom zoskupení s názvom Gipsy Night Trio hrá na gitare a venuje sa produkcii tanečnej a džezovej hudby.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Jónás Gábor všeobecná verejnosť interný



Živá kniha holokaust Ďusi band Schindlerov list

vytvorené: 28. 11. 2023 08:36 upravené: 10. 01. 2024 11:06

Autorom skladby Mohol som urobiť viac je skladateľ John Williams. Skladba je súčasťou originálneho soundtracku filmu Schindlerov zoznam (1993) režiséra Stevena Spielberga, ktorý získal ocenenie Americkej filmovej akadémie Oscar aj za najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu.
Rodinnú kapelu s názvom Ďusi Band tvoria Július Bandy st. a jeho traja synovia Kristián, Július a najmladší Samuel. Cimbalová kapela z Prešova prezentuje tú najlepšiu tradíciu rómskych cimbalových zoskupení vysokým interpretačným umením svojich členov, ako aj rozsahom a žánrovým bohatstvom svojho repertoáru. Ten pozostáva z folklóru typicky rómskeho, ale aj slovenského a iných národov a národností, kapela hrá aj klasickú hudbu a nestratí sa ani v žánroch akým je džez, pop či filmové melódie. Skladba Mohol som urobiť viac v inštrumentálnej verzii bola zaznamenaná počas podujatia Živá kniha na tému Holokaust, v Prešove, 27.9.2018.
Nástrojové obsadenie
Husle (primáš) – Samuel Bandy
Kontrabas – Július Bandy ml.
Viola – Kristián Bandy
Cimbal – Július Bandy st.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna vážna hudba súčasná kvarteto prevzatá Ďusi Band všeobecná verejnosť interný



Živá kniha holokaust Ďusi band Hatikva (židovská hymna)

vytvorené: 27. 11. 2023 10:39 upravené: 10. 01. 2024 11:08

Hatikva, Ha-Tikva — izraelská štátna hymna. Vyjadruje nádej Židov na návrat do svojej krajiny a túžbu žiť v nej v pokoji, mieri a harmónii (hatikva = hebr. nádej). Jej text napísal v roku 1878 Naftali Herz Imber (*1856, †1909) ako báseň a v roku 1886 ju publikoval pod názvom Tikvatenu (Naša nádej). Melódiu zložil skladateľ Samuel Cohen, imigrant z Moldavska, ako populárnu ľudovú moldavsko-rumunskú melódiu, v ktorej zaznievajú hudobné motívy z Vltavy z cyklu Má vlast B. Smetanu. Počas 7. sionistického kongresu v Bazileji (1905) už bola veľmi obľúbená a jej štatút hymny sionistického hnutia bol potvrdený na 18. kongrese v Prahe (1933). Štátnou hymnou je od 1948. V niektorých komunitách sa spieva ako záverečná pieseň bohoslužby vďakyvzdania alebo po jedle.
Video je záznamom inštrumentálnej interpretácie skladby v podaní rómskej cimbalovej kapely Ďusi Band.
Rodinnú kapelu s názvom Ďusi Band tvoria Július Bandy st. a jeho traja synovia Kristián, Július a najmladší Samuel. Cimbalová kapela z Prešova prezentuje tú najlepšiu tradíciu rómskych cimbalových zoskupení vysokým interpretačným umením svojich členov ako aj rozsahom a žánrovým bohatstvom svojho repertoáru. Ten pozostáva z folklóru typicky rómskeho ale aj slovenského a iných národov a národností, kapela hrá aj klasickú hudbu a nestratí sa ani v žánroch akým je džez, pop či filmové melódie. Skladba Hatikvah v inštrumentálnej verzii bola zaznamenaná počas podujatia Živá kniha na tému Holokaust, v Prešove, 27.9.2018.
Nástrojové obsadenie
Husle (primáš) – Samuel Bandy
Kontrabas – Július Bandy ml.
Viola – Kristián Bandy
Cimbal – Július Bandy st.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná ľudová kvarteto prevzatá Ďusi Band všeobecná verejnosť interný



Ján Jóny

vytvorené: 23. 11. 2023 13:39 upravené: 24. 11. 2023 09:47

Ján Jóny žije a pracuje v Michalovciach. Od malička bol vedený k hre na husliach, avšak hudobné vzdelanie nadobudol v hre na dychové nástroje, najprv na Vojenskom konzervatóriu v Roudnici nad Labem v Českej republike, kde študoval hru na tubu, neskôr na Konzervatóriu v Košiciach. Niekoľko rokov pôsobil, ako člen Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR. Neskôr sa vrátil k hre na husliach a začal hrávať s viacerými ľudovými súbormi. Od roku 2014 pôsobí na Súkromnej základnej umeleckej škole Jurošík v Michalovciach, ako učiteľ hudby a v súčasnosti je taktiež členom ľudovej hudby Štefana Cínu.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Ján Jóny všeobecná verejnosť interný



Štefan Vansač

vytvorené: 21. 11. 2023 13:13 upravené: 23. 11. 2023 16:25

Štefan Vansač pochádza zo Spišskej Novej Vsi. Študoval hru na cimbal na Konzervatóriu v Košiciach. V súčasnosti pôsobí ako učiteľ na Základnej umeleckej škole v Spišskej Novej Vsi a na Základnej umeleckej škole v Smižanoch, kde vyučuje hru na cimbal. Od roku 2015 je členom Ľudovej hudby Štefana Cínu, s ktorou nahrali CD s názvom Ja chlapec chudobni. S kapelou sa taktiež podieľali na hudbe k slovenskému filmu Loli paradička, taktiež na CD pre folklórny súbor Orgonina a folklórnu skupinu Jamničan. Spolu s kapelou sa zúčastnili niekoľkých veľkých TV programov, v roku 2017 to bola TV show Zem spieva, v roku 2018 Československo má talent.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické monológ riadený slovenčina Štefan Vansač všeobecná verejnosť interný



Dajori

vytvorené: 21. 11. 2023 09:28 upravené: 21. 11. 2023 09:28

Autorský projekt divadelnej skupiny Ara Art Dajori (Mamka) je divadelným predstavením, ktoré mapuje príbehy a témy zo života rómskych žien na pozadí významných historických míľnikov 20. storočia.
Scenár hry kombinuje dramatizáciu existujúcich literárnych diel spisovateliek Tery Fabiánovej, Evy Danišovej, Ilony Ferkovej a Kataríny Židovej s rozprávaním autentických osobných príbehov.
Hlavnú postavu stvárnila herečka Pavlína Matiová, ktorá hrá štyri ženské postavy a ich príbehy odohrávajúce sa počas takmer celého storočia v predvojnovom a povojnovom Československu.
Herečke na javisku sekunduje Michal Žolták a hudobníci Milan Kroka, Roman Zorba Horváth a Tibor Žida.
Réžia: David Tišer
Dramaturgia: Líza Urbanová
Hrajú: Pavlína Matiová, Michal Žolták
Hudobný sprievod a aranžmány: Milan Kroka, Roman Zorba Horváth, Tibor Žida

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Ara Art všeobecná verejnosť interný



Michal Mižigár

vytvorené: 21. 11. 2023 09:11 upravené: 21. 11. 2023 09:12

Michal "Mižu" Mižigár je potomok rómskej rodiny zo Slovenska, ktorá sa po 2. svetovej vojne z obcí horného Spiša presídlila do Čiech.  Maturitu získal na Obchodnej akadémii v Písku, v štúdiu pokračoval na Karlovej univerzite v Prahe na Filozofickej fakulte, kde v odbore romistika dosiahol titul bakalára. V súčasnosti študuje na Stredoeurópskej univerzite (predtým v Budapešti, Maďarsko, neskôr vo Viedni, Rakúsko) na magisterskom stupni, v odbore komparatívna história. V dobe vzniku rozhovoru pôsobil vo Veľkej Británii v tíme projektu Roma of Great Abilities, kde pracoval s učiteľmi rómskych detí pochádzajúcich z Čiech a Slovenska.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Michal Mižigár všeobecná verejnosť interný



František Goroľ, Podskalka pri Humennom

vytvorené: 16. 11. 2023 16:09 upravené: 16. 11. 2023 16:09

Rozhovor vznikol ako súčasť výskumného projektu zameraného na spomienkové rozprávania obyvateľov Podskalky, rómskej časti mesta Humenné. Výskumníkom je Peter Kudráč, miestny aktivista. Respondenti zahrnutí do projektu odpovedajú na otázky týkajúce sa pôvodu, bydliska, rodiny, vzdelania, profesijného života, spomienok na udalosti a zmeny po rokoch 1968 a 1989, a formy a obsahu rómskej kultúry. Rozhovor je v slovenkom jazyku, špecificky v zemplínskom nárečí. Respondentom je František Goroľ, rozhovor vedie Peter Kudráč.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina František Goroľ všeobecná verejnosť externý



Katarína Goroľová, Podskalka pri Humennom

vytvorené: 16. 11. 2023 15:25 upravené: 16. 11. 2023 15:27

Rozhovor vznikol ako súčasť výskumného projektu zameraného na spomienkové rozprávania obyvateľov Podskalky, rómskej časti mesta Humenné. Výskumníkom je Peter Kudráč, miestny aktivista. Respondenti zahrnutí do projektu odpovedajú na otázky týkajúce sa pôvodu, bydliska, rodiny, vzdelania, profesijného života, spomienok na udalosti a zmeny po rokoch 1968 a 1989, a formy a obsahu rómskej kultúry. Rozhovor je v slovenskom jazyku, špecificky v zemplínskom nárečí. Respondentkou je Katarína Goroľová, rozhovor vedie Peter Kudráč.

kategória: rozprávanie

tagy: spomienkové biografické dialóg riadený slovenčina Katarína Goroľová všeobecná verejnosť externý


Záznamov na stránku