Miroslav Rác

vytvorené: 26. 10. 2023 12:50 upravené: 27. 10. 2023 13:26

Miroslav Rác je klavirista, hudobný pedagóg, skladateľ. Už niekoľko rokov sa venuje hudobnému spracovaniu témy rómskeho holokaustu. Ako koncertný umelec, hral na niekoľkých svetových pódiách v Európe aj v Izraeli.
Fotografie dokumentujú jeho klavírny recitál, venovaný obetiam rómskeho holokaustu.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Miroslav Rác všeobecná verejnosť internýDávid Štajer

vytvorené: 26. 10. 2023 12:23 upravené: 27. 10. 2023 13:03

Pochádza z Telgártu. Hrá na harmoniku, no nemá hudobné vzdelanie. V hudbe je samouk. V rodine majú väčšinou primášov. Aj on začal hrať na husle, no nebavilo ho to. Prvú harmoniku mu kúpil jeho starý otec. Hrá vo folklórnych súboroch Šumiačan, Telgárt a Vernár. Hrá ľudovú hudbu, rómsku hudbu, no ak je príležitosť tak hrá aj džez a balkánsku hudbu.
Fotografie vznikli počas dokumentovania kapely Pokošovci v rámci projektu dokumentovania rómskych rodinných cimbalových kapiel.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Dávid Štajer všeobecná verejnosť internýĎusi Band - Čhajori romaňi (Dievčatko rómske)

vytvorené: 26. 10. 2023 10:33 upravené: 16. 11. 2023 14:53

Pieseň Čhajori romaňi - Dievčatko rómske nemá známeho autora, no od čias 2. svetovej vojny sa považuje za hymnu slovenských Rómov. Jej text sa priamo viaže na utrpenie Rómov v pracovných a vyhladzovacích táboroch.
Rodinnú kapelu s názvom Ďusi Band tvoria Július Bandy st. a jeho traja synovia Kristián, Július a najmladší Samuel. Cimbalová kapela z Prešova prezentuje tú najlepšiu tradíciu rómskych cimbalových zoskupení vysokým interpretačným umením svojich členov, ako aj rozsahom a žánrovým bohatstvom svojho repertoáru. Ten pozostáva z folklóru typicky rómskeho ale aj slovenského a iných národov a národností, kapela hrá aj klasickú hudbu a nestratí sa ani v žánroch akým je džez, pop či filmové melódie. Pieseň v inštrumentálnej verzii bola zaznamenaná počas podujatia Živá kniha na tému Holokaust, v Prešove, 27.9.2018.
Nástrojové obsadenie
Husle (primáš) – Samuel Bandy
Kontrabas – Július Bandy ml.
Viola – Kristián Bandy
Cimbal – Július Bandy st.

kategória: hudba

tagy: inštrumentálna zábavná hudba ľudová kvarteto prevzatá Ďusi Band všeobecná verejnosť internýKapela Ďusi Band

vytvorené: 26. 10. 2023 09:12 upravené: 27. 10. 2023 13:41

Ľudová kapela Júliusa Bandyho - Ďusi Band je kapelou z Prešova. Členovia kapely sú z rodiny, kde sa muzikantstvo dedí z pokolenia na pokolenie. Kapela je zložená z otca Júliusa Bandyho a jeho troch synov - Kristiána, Júliusa, Samuela. V kapele hrajú na cimbal, kontrabas, husle a violu. V ich repertoári nájdeme slovenský i rómsky folklór, hudbu iných národnostných menšín - židovskú, rusínsku, maďarskú, ruskú, venujú sa aj filmovej hudbe. Rodinná kapela vznikla v roku 2013.
Na súbore fotografií je kapela doplnená o nových členov, speváčku Anitu Balážovú Haffnerovú, klarinetistu Rolanda Horvátha a klaviristu a vokalistu Jakuba Haffnera.
Fotografie vznikli počas dokumentovania rómskych rodinných cimbalových kapiel, v Prešove, 14.7.2023.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Kapela Ďusi Band všeobecná verejnosť internýAnita Haffnerová Balážová

vytvorené: 18. 10. 2023 15:02 upravené: 27. 10. 2023 13:37

Anita Haffnerová Balážová vyštudovala klasický spev na konzervatóriu v Košiciach. Momentálne pracuje ako učiteľka spevu na Súkromnej základnej umeleckej škole v Liptovskej Štiavnici.
Fotografie vznikli počas dokumentovania rodinnej kapely Ďusi Band.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Anita Haffnerová Balážová všeobecná verejnosť internýJakub Haffner

vytvorené: 18. 10. 2023 14:52 upravené: 27. 10. 2023 13:38

Jakub Haffner vyštudoval hru na cimbal na konzervatóriu v Košiciach. Momentálne pracuje ako učiteľ na Súkromnej základnej umeleckej škole v Liptovskej Štiavnici.
Fotografie vznikli počas dokumentovania rodinnej kapely Ďusi Band.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Jakub Haffner všeobecná verejnosť internýRoland Horváth

vytvorené: 13. 10. 2023 08:48 upravené: 27. 10. 2023 13:35

Bc. Roland Horváth, DiS.art., sa narodil v hudobníckej rodine v Rimavskej Sobote. Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa získal na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici. Hrá na dychové nástroje, aktívnu kariéru začal  v Maďarsku, kde hrával v niekoľkých kapelách pod vedením významných primášov. Po návrate na Slovensko pôsobil v divadle Romathan v Košiciach. V roku 2011 sa spolu s kapelou Sendreiovci podieľal na nahrávke soundtracku k blockbusteru Sherlock Holmes - Hra tieňov (réžia: Guy Ritchie, hudba: Hans Zimmer). Na Slovensku pôsobí vo viacerých kapelách, v ktorých hrá na klarinet, intenzívne spolupracuje s rodinnou cimbalovou kapelou Ďusi Band Júliusa Bandyho. Od roku 2019 je riaditeľom Základnej umeleckej školy v obci Jesenské.
Fotografie vznikli v rámci nahrávania rodinných cimbalových kapiel v roku 2022.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Roland Horváth všeobecná verejnosť internýPokošovci

vytvorené: 10. 10. 2023 08:27 upravené: 27. 10. 2023 13:20

Pokošovci sú rómska rodinná cimbalová kapela, jej členovia pochádzajú z obcí Telgárt a Šumiac na Horehroní. Ich repertoár pozostáva z interpretácie autentických miestnych rómskych piesní. V januári 2020 sa ich album s názvom Ľudová hudba Pokošovci umiestnil na 15. priečke v rebríčku World Music Chart Europe.
Fotografie vznikli v rámci dokumentácie rómskych cimbalových kapiel na Slovensku.

kategória: vizuálne umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Pokošovci všeobecná verejnosť internýDušan Deme

vytvorené: 06. 10. 2023 11:51 upravené: 27. 10. 2023 13:10

Dušan Deme pochádza z Lučenca z hudobníckej rodiny. K hudbe ho od detstva viedol starý otec. Od 6 rokov hral na klavíri, ktorý aj študoval na základnej umeleckej škole. Študoval taktiež aj spev. Od 14 rokov sa živí hudbou vystupovaním na rôznych podujatiach, neskôr pracoval na rôznych zaoceánskych lodiach, ako klavirista a spevák. Sám inklinuje najmä k rómskej hudbe, k ľudovým piesňam, k džezu a k staršej slovenskej tanečnej hudbe. V rozhovore okrem spomienok na svoju rodinu hovorí aj o tom, čo si myslí o súčasnej rómskej hudbe, či o budúcnosti tradičných cimbalových kapiel na Slovensku, o jeho pôsobení v zoskupení Roland Horváth Orchestra, ale taktiež aj o rómskom jazyku či kultúre.
Fotografie vznikli v rámci projektu dokumentovania rómskych cimbalových kapiel na Slovensku.

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Dušan Deme všeobecná verejnosť internýKristián Bandy

vytvorené: 02. 10. 2023 11:10 upravené: 27. 10. 2023 13:33

Bc. Kristián Bandy, Dis.art., hrá v rodinnej cimbalovej kapele Ďusi Band na violu. Je hosťujúcim členom hudobnej zložky divadla Romathan, vedie hudbu folklórneho súboru Fijalečka pri ZŠ Šrobárova v Prešove. Je absolventom Základnej umeleckej školy Mikuláša Moyzesa v Prešove, odbor hra na husle. V štúdiu pokračoval na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Prešove (1. - 3. ročník), absolutórium ukončil na Súkromnom hudobnom a dramatickom konzervatóriu v Košiciach (4. - 6. ročník). Bakalársky titul získal na Katolíckej univerzite v Ružomberku, pracovisko v Spišskom Podhradí.
Fotografie zobrazujú bratov Kristiána a Júliusa Bandyho ml. 
Fotografie vznikli v rámci dokumentovania rodinných cimbalových kapiel v roku 2022.

 

kategória: výtvarné umenie

tagy: sekulárne digitálne umelecké in persona fotografia Kristián Bandy všeobecná verejnosť interný


Záznamov na stránku